Advertising
Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Scris deRealitatea de Alba
Publicat14 mai 2026, 18:07
Sursărealitatea.net
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Citește și
- 11:59România, sub Bulgaria, în clasamentul celor mai competitive 70 de economii din lume
- 09:23UE adoptă noi reguli pentru pasagerii companiilor aeriene europene
- 09:18Războiul cu Iranul golește rezervele SUA. Stocurile de petrol, la un minim istoric
- 10:37Transportul public din Alba Iulia, blocat de protestul șoferilor STP
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

























