Lufthansa prelungește suspendarea zborurilor către Teheran

Lufthansa prelungește suspendarea zborurilor către Teheran
Rusia recomandă cetățenilor să nu călătorească în Orientul Mijlociu
Tensiunile dintre Israel și Iran au escaladat, după amenințările de răzbunare pentru atacul aerian din 1 aprilie.
O companie aeriană germană a hotărât să prelungească suspendarea zborurilor către Teheran, iar Rusia a recomandat joi ca cetățenii săi să nu călătorească în Orientul Mijlociu, pe fondul tensiunilor dintre Iran și Israel după un atac în Siria.
Iranul a anunțat că se va răzbuna după atacul aerian din 1 aprilie asupra ambasadei sale din Damasc, în care au fost uciși un general iranian de rang înalt și alți șase ofițeri militari iranieni, ducând la escaladarea tensiunilor în regiune.
În acest context, ministerul rus de Externe a recomandat cetățenilor ruși să nu călătorească în Orientul Mijlociu, în special în Israel, Liban și teritoriile palestiniene.
„Recomandăm cu tărie cetățenilor ruși să se abțină de la călătorii în regiune, în special în Israel, Liban și teritoriile palestiniene, cu excepția cazurilor de extremă necesitate”, a declarat acesta.
„Situația tensionată din regiunea Orientului Mijlociu persistă”, a precizat ministerul de externe, care a emis pentru prima dată astfel de recomandări de călătorie în octombrie, când i-a îndemnat pe ruși să nu viziteze Israelul și teritoriile palestiniene după ce Hamas a atacat Israelul.
Citește și:
- 18:53 - Ce nu ai voie sa faci în Marțea Albă din Săptămâna Luminată, conform tradiției
- 18:49 - Cazul Televiziunii Poporului, preluat în valuri de presa internațională. Ana Maria Păcuraru: Realitatea PLUS nu va renunța
- 18:41 - Trafic infernal spre Capitală: coloane kilometrice pe A1 Bucureşti-Piteşti, aglomerație pe A2, A3, A7 și blocaje pe DN1 și DN7
- 18:33 - Ei sunt Mihai și David, cei doi tineri care au murit pe loc în cumplitul accident din Ciolpani
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











