HANDBAL FEMININ: ROMÂNIA, ÎNVINSĂ DE NORVEGIA CU 29-27 ÎN PRELIMINARIILE EHF EURO CUP 2026

HANDBAL FEMININ: ROMÂNIA, ÎNVINSĂ DE NORVEGIA CU 29-27 ÎN PRELIMINARIILE EHF EURO CUP 2026
România va juca următorul meci duminică, la Craiova, contra Poloniei
Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de echipa Norvegiei cu scorul de 29-27 (16-11), miercuri seara, la Larik, în Grupa A a preliminariilor competiției EHF Euro Cup 2026.
România a început curajos și a condus cu 3-1, 4-2 și 5-3, dar scandinavele au revenit și au avut la pauză un avans de cinci goluri pe tabelă, 16-11.
Tricolorele, la meciul de debut al selecționerului Ovidiu Mihăilă, au reușit să recupereze diferența și să preia conducerea în partea secundă, cu 19-18 și 20-19, dar Norvegia a avut un final mai bun și a câștigat cu 29-27.
Pentru România au marcat Sorina Maria Grozav 7 goluri, Lorena Gabriela Ostase 5, Elena Roșu 5, Ioana Rebeca Necula 2, Mariya Skrobic (fostă Kanaval, belarusă naturalizată, aflată la debut) 2, Alisia-Lorena Boiciuc 2, Alexandra Gabriela Dumitrașcu 2, Sonia Mariana Seraficeanu 2.
Golurile gazdelor au fost reușite de Henny Ella Reistad 10, Kristine Breistoel 4, Thale Rushfeldt Deila 4, Maren Nyland Aardahl 3, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 2, Veronica Egebakken Kristiansen 1, Stine Ruscetta Skogrand 1, Live Rushfeldt Deila 1, Nora Mork 1, Malin Larsen Aune 1, Vilde Mortensen Ingstad 1.
Cele cinci echipe gazdă ale EHF EURO 2026, Polonia, România, Cehia, Slovacia și Turcia, nu vor evolua în preliminarii, ci participă la EHF Euro Cup, alături de Norvegia, Danemarca și Ungaria.
România va juca următorul meci duminică, la Craiova, contra Poloniei.
AGERPRES
Citește și:
- 16:12 - Surprize în echipa României pentru meciul cu Georgia. Gică Hagi a ales formula de start pentru debutul său pe banca „tricolorilor”
- 14:06 - Tenis. Sorana Cîrstea s-a oprit în sferturi la Roland Garros
- 08:12 - FC Voluntari învinge FC Hermannstadt cu 3-0 şi revine în Superligă după doi ani
- 07:56 - Gheorghe Hagi revine pe banca tehnică a naţionalei după 25 de ani. România întâlneşte, astăzi, Georgia la Tbilisi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News












