MINISTRUL ENERGIEI SEMNEAZĂ ACORDUL DE SOLIDARITATE CU UNGARIA PENTRU SECURITATEA APROVIZIONĂRII CU GAZE

MINISTRUL ENERGIEI SEMNEAZĂ ACORDUL DE SOLIDARITATE CU UNGARIA PENTRU SECURITATEA APROVIZIONĂRII CU GAZE
Burduja a semnat, alături de omologul maghiar Péter Szijjártó, Acordul privind măsurile de solidaritate pentru asigurarea securității aprovizionării cu gaze
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a participat ieri, 10 martie, la cea de-a 10-a Reuniune Ministerială a Proiectului Coridorului Verde, desfășurată la Budapesta, unde a semnat, alături de omologul maghiar Péter Szijjártó, Acordul privind măsurile de solidaritate pentru asigurarea securității aprovizionării cu gaze. Acest acord, parte din angajamentele asumate la nivelul Uniunii Europene, are scopul de a crea un cadru transfrontalier eficient pentru garantarea securității aprovizionării cu gaze, în special în situații de volatilitate ridicată pe piața internă a UE.
Sebastian Burduja a subliniat importanța acestui acord ca exemplu de cooperare regională, care contribuie la securitatea energetică a regiunii. „Este esențial să consolidăm interconexiunile energetice și să diversificăm mixul energetic, în vederea asigurării unei energii sigure și accesibile pentru cetățeni”, a afirmat ministrul român.
În cadrul aceleași reuniuni, reprezentanții țărilor implicate în proiectul Coridorului Verde (Azerbaidjan, Georgia, Ungaria și România) au convenit să solicite sprijinul Comisarului UE pentru energie pentru includerea acestui proiect în planul de dezvoltare a rețelei europene de transport energie electrică.
Coridorul Verde reprezintă un proiect esențial pentru dezvoltarea unei infrastructuri energetice durabile și sigure, contribuind la diversificarea surselor de energie și la creșterea conectivității regionale, cu un impact semnificativ asupra securității energetice europene.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 17:20 - Revolut, amendată cu 11,5 milioane de euro în Italia pentru reclame înșelătoare
- 13:47 - Măsuri de protecţie socială pentru pensionarii cu venituri mici
- 13:28 - Alertă Google Play: un virus a infectat milioane de telefoane Android
- 13:26 - Guvernul nu va adopta nici azi OUG privind al doilea pachet de măsuri de protecție în criza carburanților – SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











