Vremea 28 august. Valul de caniculă continuă în toată țara

Vremea 28 august. Valul de caniculă continuă în toată țara
Val de căldură în intensificare și extindere. Disconfort termic accentuat
Meteorologii vin cu vești proaste pentru ziua de luni. Valul de caniculă nu scade intensitate, iar din cauza căldurii din zilele precedente, disconfortul termic se va accentua. Astfel, numărul județelor vizate de cod portocaliu crește de la 20, duminică, la 30 în ziua de luni.Temperaturile vor atinge și 39 de grade.
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 28 august
Fenomene vizate: val de căldură și disconfort termic ridicat
Zone afectate: conform textului și hărții
Luni (28 august) valul de căldură se va menține. În estul Transilvaniei, în Dobrogea și în nordul Munteniei și al Olteniei disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 35 și 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 17 și 21 de grade.
Notă: Începând de marți (29 august) valul de căldură se va retrage spre jumătatea estică.
COD PORTOCALIU
Fenomene vizate: val de căldură în intensificare și extindere; disconfort termic accentuat
Interval de valabilitate: 28 august
Zone afectate: conform textului și hărții
În Maramureș, Crișana, Banat, Moldova, sudul Olteniei și al Munteniei și cea mai mare parte a Transilvaniei se vor înregistra temperaturi maxime în general de 37...39 de grade, iar minimele se vor situa între 18 și 26 de grade, astfel încât disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Citește și:
- 21:33 - Istvan Kovacs arbitrează derby-ul Rapid – Dinamo. CCA trimite o brigadă de nivel Champions League în Giulești
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











