SURSE: Guvern interimar până pe 19 decembrie. Ce ministere cere Iohannis pentru PNL

SURSE: Guvern interimar până pe 19 decembrie. Ce ministere cere Iohannis pentru PNL
Președintele PNL, Florin Cîțu, ar fi dispus să cedeze Justiția la PSD, potrivit unor surse de la conducerea liberalilor.
Președintele PNL, Florin Cîțu, ar fi dispus să cedeze Justiția la PSD, potrivit unor surse de la conducerea liberalilor.
Potrivit acestora, Justiția nu mai reprezintă o temă sensibilă între cele două partide.
Liderul PNL insistă însă ca ministerul de Finanțe să rămână la PNL.
Ministerele pe care președintele Klaus Iohannis le-ar dori păstrate la PNL ar fi Justiția, Externele, Educația și Energia.
Pe de altă parte, prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan a declarat că Justiția reprezintă o linie roșie, la care partidul nu va renunța.
"Putem discuta despre reforma Constituției, reforma administrativ-teritorială. Sunt însă linii roșii pentru PNL – reforma justiției este pentru noi un punct nodal, nu vom opri reforma. Vom propune un ministru al Justiției acceptat de populație", a declarat Rareș Bogdan.
Data limită pentru formarea Guvernului ar fi 19 decembrie. Până atunci, urmează să funcționeze guvernul interimar.
Citește și:
- 08:36 - Ora 12:00, Călin Georgescu plantează în direct copaci, la Televiziunea Poporului, și îi cheamă pe români să-i fie alături
- 07:54 - Tehnologia românească, folosită de armata Statelor Unite pentru interceptarea dronelor în Orientul Mijlociu
- 07:45 - SUA trimit mii de pușcași marini în Orientul Mijlociu
- 07:33 - De ce motorina și benzina sunt mai scumpe în România decât în Ungaria
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











