Prognoza meteo: Urmează două zile de coșmar. Ninsori și vânt puternic anunțate de ANM

Prognoza meteo: Urmează două zile de coșmar. Ninsori și vânt puternic anunțate de ANM
Cum va fi vremea în București
România intră într-un nou episod de iarnă severă, după ce meteorologii au anunțat că următoarele două zile vor aduce ninsori abundente, viscol și rafale puternice in mai multe regiuni ale țării.
Avertizarea emisă de Administrația Națională de Meteorologie este valabilă până marți dimineață, la ora 10:00, iar autoritățile recomandă prudență maximă în trafic.
Zonele unde iarna lovește cel mai puternic
Cele mai afectate vor fi zonele montane din Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara. Aici, stratul de zăpadă poate ajunge la 25–30 de centimetri, iar vântul va sufla cu intensitate mare, atingând 80–90 km/h. În aceste condiții, vizibilitatea va scădea considerabil, iar viscolul va face deplasarea extrem de dificilă.
Avertizări extinse în mai multe regiuni
Codul galben nu se limitează doar la zonele montane. Ninsorile, lapovița și ploile vor afecta și Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, Moldova, nordul Olteniei și nord-estul Munteniei. În aceste regiuni, temperaturile vor crește ușor, ceea ce va duce la alternanțe între ninsoare și precipitații mixte. La munte se vor depune 10–20 cm de zăpadă, iar în zonele joase stratul va varia între 3 și 10 cm.
Cum va fi vremea în București
Capitala nu va scăpa de vremea rea, chiar dacă nu va ninge. Precipitațiile vor fi predominant sub formă de ploaie, iar temperaturile maxime vor ajunge la 4–5°C. Riscul de polei rămâne ridicat, ceea ce va îngreuna traficul rutier, mai ales în orele de dimineață și seară.
La Poiana Brașov, turiștii au format cozi uriașe la telegondolă, profitând de stratul de zăpadă deja existent. La Sinaia, pârtiile sunt deschise doar până la cota 2.000, unde condițiile permit încă practicarea sporturilor de iarnă.
De luni, meteorologii anunță o ușoară scădere a temperaturilor și intensificări ale vântului, cu rafale de 30–35 km/h. Maximele vor coborî spre 2°C, iar minimele vor ajunge la 0–1°C, cu episoade de ceață în timpul nopții.
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











