Explozie la o hidrocentrală din nordul Italiei

Explozie la o hidrocentrală din nordul Italiei
Deflagraţia a fost urmată de un incendiu
O puternică explozie s-a produs astăzi, în Italia, la o hidrocentrală, în zona lacului de acumulare de la Suviana, în apropierea oraşului Bologna.
Patru persoane au murit, alte trei sunt rănite şi cinci au fost date dispărute în urme unei explozii survenite marţi la o hidrocentrală în zona lacului de acumulare de la Suviana, în apropierea oraşului italian Bologna, informează Agerpres.
Explozia s-a produs în jurul orei locale 15:00, la hidrocentrala lacului de acumulare situat în lanţul muntos al Apeninilor.
Explozia a survenit la etajul nouă al centralei, la circa 30 de metri sub nivelul apei, în timp ce acolo erau efectuate lucrări de întreţinere la turbine.
Deflagraţia a fost urmată de un incendiu.
Hidrocentrala a fost construită în anul 1975 şi este gestionată de compania Enel.
Foto: Reuters
Citește și:
- 18:53 - Ce nu ai voie sa faci în Marțea Albă din Săptămâna Luminată, conform tradiției
- 18:49 - Cazul Televiziunii Poporului, preluat în valuri de presa internațională. Ana Maria Păcuraru: Realitatea PLUS nu va renunța
- 18:41 - Trafic infernal spre Capitală: coloane kilometrice pe A1 Bucureşti-Piteşti, aglomerație pe A2, A3, A7 și blocaje pe DN1 și DN7
- 18:33 - Ei sunt Mihai și David, cei doi tineri care au murit pe loc în cumplitul accident din Ciolpani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











