Actualitate· 1 min citire

Consilier local, condamnat după ce a condus băut - A avut o valoare de 0.99 mg/l alcool pur în aerul expirat

Consilier local, condamnat după ce a condus băut - A avut o valoare de 0.99 mg/l alcool pur în aerul expirat

Consilier local, condamnat după ce a condus băut - A avut o valoare de 0.99 mg/l alcool pur în aerul expirat

Realitatea de Alba
Scris de Realitatea de Alba Publicat: 5 ian. 2024, 10:39

Un consilier local din Sebeș a fost condamnat la închisoare cu suspendare

Un consilier local din Sebeș a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru că s-a urcat băut la volan. Radu Șerbănescu a fost obligat să muncească în folosul comunității 60 de zile la Biserica din curtea Spitalului municipal Sebeș sau la primăria unde este ales consilier local.

Consilierul local a fost oprit pe 1 martie de polițiști pentru un control de rutină, unde l-au testat cu etilotestul care a arătat o valoare de 0.99 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.

În fața polițiștilor, el a declarat că a băut o bere și un litru de vin, înainte să conducă. Judecătorii au luat această decizie pentru că politicianul a condus pe un drum care nu era intens circulat.

Radu Șerbănescu a contestat decizia Judecătoriei Sebeș și dosarul a ajuns la Curtea de Apel Alba Iulia unde se va pronunța hotărârea definitivă.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate