Actualitate· 1 min citire

16,9 mc de material lemnos confiscat de polițiștii din Câmpeni

lemn confiscat

lemn confiscat

Scris de Marius Paul Publicat: 12 aug. 2019, 12:04

În urma unui control în trafic, polițiștii din Câmpeni au confiscat 16,9 metri cubi de material lemnos transportat ilegal.

La data de 9 august 2019, în jurul orei 18.15, polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni, în timp ce acționau împreună cu reprezentanți ai Ocolului Silvic Valea Arieșului pentru combaterea transportului ilegal de material lemnos, pe DN 75, au oprit, pentru control, o autoutilitară care transporta material lemnos și era condusă de un bărbat de 40 de ani, din comuna Sohodol, județul Alba.Cu ocazia verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că șoferul autoutilitarei nu a putut prezenta documente legale de proveniență și transport pentru cei 16,9 metri cubi de material lemnos transportat.Întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată, iar față de șoferul autoutilitarei a fost luată măsura sancționării contravenționale, în conformitate cu art. 19 din Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate