Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia și-a prezentat calendarul competițional pe anul 2019. Susținătorii celor peste 120 de sportivi legitimați pot afla acum când sunt programate cele mai importante competiții și unde vor avea loc acestea.
”Îmi aduc aminte ca și cum ar fi fost ieri, de perioada similară a anului trecut, în care anunțam calendarul competițional al CS Unirea Alba Iulia.
Pe atunci subliniam că nu vom face doar acte de prezență la concursuri, în condițiile în care cele peste 50 de medalii obținute în anul anterior, respectiv 2017, ne obligau la mai mult.
Iată că acum vorbim de peste 120 de medalii obținute în 2018 – și cel mai bun an din istoria CS Unirea Alba Iulia – și, cu siguranță, despre același devotament de care vom da dovadă și pe viitor.
A fost greu să ajungem la acest nivel – 127 de medalii obținute cu 123 de sportivi legitimați – și, firește, va fi și mai greu să ne menținem, însă promitem că vom face tot ce ține de noi pentru a depăși această cifră record în istoria de peste 40 de ani a clubului”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.
CS Unirea Alba Iulia face precizarea că la anumite competiții datele sunt nesigure și pot suferi modificări pe parcursul anului, care vor fi anunțate din timp.
Calendar competițional 2019, pe secții:
Atletism
Ianuarie
– Pregătire sportivă stadion și pe șosea
Februarie
– Participare la Campionatul Național (CN) Sala Tineret (T) și Seniori (S) Under 21, Aruncări lungi București (25-26.02)
Martie
– Participare CN Sala Juniori (J) 3 + probe combinate – Bacău (16-17.03)
– Participare CN Marș Iarna S, T, J1, J2, J3 și Cadeți (C) 1 – Botoșani (24.03)
Aprilie
– Participare Campionatele Balcanice de Marș TBD – Grecia (20.04)
Mai
– Participare Cupa Europei de Marș, Alytus-Lituania (19.05)
Iunie
– Participare CN J1 + probe combinate, Pitești (07-08.07)
Iulie
– Participare CN Seniori + probe combinate, București sau Pitești (31.07-01.08)
August
– Participare CN 20 Km Marș T, S (Sen U 23), J1 individual și echipe, București sau Pitești – 01.08
Septembrie
– Pregătire sportivă
Octombrie
– Pregătire sportivă
Noiembrie
– Participare CN Mars S, T -50 km băieți/ 10 km București (02.11)
Decembrie – Pregătire sportivă
Haltere
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Pregătire sportivă
Martie
– Participare CN J1 (M+F) Bascov (19.03-22.03)
Aprilie
– Participare Calificare CN Seniori (M+F) București sau Bascov (23.04-26.04)
Mai
– Participare Calificare CN Tineret U 23 (M+F) Onești (14.05-17.05)
Iunie
– Participare CN J2, U15 (M+F), J3 (9-12 ani), (M+F) Botoșani (11.06-14.06)
Iulie
– Participare CN J2, U17 (M+F) – Bacău (16.07-19.07)
August
– Participare CN J1 (M+F) Arad (06.08-09.08)
Septembrie
– Pregătire sportivă
Octombrie
– Participare CN Tineret U23 (M+F), Bascov (15.10-18.10)
– Competiția Speranțe Olimpice J3 (9-12 ani), (M+F), Bascov (15.10-18.10)
Noiembrie
– Participare CN Seniori (M+F), Bascov (12.11-15.11)
Decembrie
– Curs perfecționare antrenori II, Tâncăbești (04.12-06.12)
Tenis de Masa
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Pregătire sportiva
Martie
– Participare CN Echipe seniori Play-off, Cluj-Napoca (31.03)
Aprilie
– Pregătire sportivă
Mai
– Pregătire sportivă
Iunie
– Pregătire sportivă
Iulie
– Pregătire sportivă
August
– Concurs național calificare în Divizia B Seniori, Mediaș (24-26.08)
Septembrie
– Participare CN Echipe Seniori Divizia B, Bistrița (30.08-01.09)
Octombrie
– Pregătire sportivă
Noiembrie
– Pregătire sportivă
Decembrie
– Pregătire sportivă
Box
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Participare CN U22 Masculin, Brezoi/ Rm. Vâlcea (20.02-24.02)
– Participare Cupa României C, J, T, S, Feminin, Brezoi/ Rm. Vâlcea (25.02-03.03)
Martie
– Participare Cupa României Finala Juniori, Masculin (12.03-17.03)
Aprilie
– Participare Cupa României Finala Seniori, Masculin (15.04-20.04)
Mai
– Participare CN Finala Cadeți, Masculin (06.05-12.05)
– Participare Cupa României Tineret, Masculin (27.05-01.06)
Iunie
– Pregătire sportivă
Iulie
– Centura de AUR Finala, Seniori (M+F) (22.07-27.07)
August
– Participare CN Tineret, Masculin – Finala (12.08-17.08)
– Participare CN C, J, T, S, Feminin – Finala (26.08-01.09)
Septembrie
– Pregătire sportivă
Octombrie
– Participare CN Juniori, Masculin, Finala (07.10-13.10)
– Participare CN Seniori, Finala (21.10-26.10)
Noiembrie
– Participare Cupa României Cadeți, Masculin, Finala (11.11-17.11)
Decembrie
– Pregătire sportivă
Judo
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Participare CN Jun II, cadeți, U18 individual, Craiova, (22-24.02)
Martie
– Participare Cupa Euroregiuni copii U14, 16 Deva (09.03)
– Participare CN U23, Finala, Drobeta Tr. Severin (15-17.03)
– Participare CN J3, U16, indiv. Copii 1, U14 – indiv. Satu Mare (29-31.03)
Aprilie
– Participare CN, J1, U21, Finala, Drobeta Tr. Severin (12-14.04)
– Participare CN Euroregiunii J4, U15 MIADO’S, Sibiu (19-21.04)
Mai
– Participare Cupa Europei U18, Cluj-Napoca (03.05)
– Participare CN J4, U15 indiv. Copii 2, U13, Dumbrăvița –Timiș (10-12.05)
– Cupa Pentarom, Copii, U14, U12, Pitești (25-26.05)
Iunie
– Cupa Speranțelor U10, 11, 12, 13, 14, 15 Sibiu (31.05-02.06)
Iulie
– Pregătire sportivă
August
– Pregătire sportivă
Septembrie
– Pregătire sportivă
Octombrie
– Participare CN Finala Ne Waza Indiv. U14, 16, Tr. Severin (11-13.10)
– Participare Cupa Mureșul CIS Gas U11, 13, 15 Tg. Mureș (18-20.10)
– Participare CN, U21 indiv. Deva (04-06.10)
– Participare CN Finala Indiv. Ne Waza, U15, U13 – Ploiești (25-27.10)
Noiembrie
– Participare CN, Finala indiv. NE Waza U18, Deva (01-03.11)
– Stagiu pregătire antrenori, Brașov (15-17.11)
Decembrie
– Participare Cupa CSM Arad U11, 12, 14, 15, Arad (13-15.12)
Powerlifting
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Pregătire sportivă
Martie
– Pregătire sportivă
Aprilie
– Participare CNPowerlifting, J1, J2, Seniori, Masters, Timișoara (06-07.04)
– Participare CE Powerlifting Jun I, Jun II, Seniori, (M+F) – Pilsen, Cehia (28.04-07.05)
Mai
– Participare CM de Împins din culcat clasic și echipat, J1, Seniori, Masters (M+F), Tokio-Japonia (18-25.05)
Iunie
– Pregătire sportivă
Iulie
– Participare la Campionatele Europene de Powerlifting, Masters (M+F), Sibiu (03-07.07)
Participare la Campionatele Mondiale Universitare (M+F), Tartu-Estonia (14-20.07)
August
– Participare CM Powerlifting, J1, J2, (M+F), Regina-Canada (26-31.08)
Septembrie
– Participare Cupa Dunării, Seniori (M+F), Mukachevo – Ucraina (07-08.09)
– Participare CN Powerlifting, Clasic, J1, J2, Seniori, Masters (M+F), Blejoi (14.09)
Octombrie
– Participare CM Powerlifting, Masters, (M+F), Africa de Sud (06-13.10)
– Participare CN de Împins din culcat, Clasic, J1, J2, Seniori, Masters, (M+F), Baile Herculane (12.10)
-Participare CE de Impins din culcat, J1, Seniori, Masters (M+F), Tampere-Finlanda – 16-19.10
– Curs licențiere antrenori – La Manga, Spania
Noiembrie
– Participare CM Powerlifting, Seniori (M+F) Dubai-Emirate (10-16.11)
– Participare la CN de Impins din Culcat, Jun I, Jun II, Seniori, Masters (M+F) Băile Felix – (23.11)
– Participare CE Powerlifting, Clasic, J1, J 2, Seniori (M+F), Lituania (30.11-08.12)
– Curs de formare si perfecționare – 22-24.11
Decembrie
– Pregătire sportivă
Orientare
Ianuarie
– Pregătire sportivă
Februarie
– Cantonament pregătire Băile Felix (10-20.02)
– Participare Boroka Cup, Ungaria (22-24.02)
Martie
– Participare Lipica, Open Slovenia (08-13.03)
– Participare Cupa Compas Busola de Aur, Cluj-Napoca (22-24.03)
Aprilie
– Participare CN Sprint Urban, et. 1, norme control loturi, selecție seniori, Sf. Gheorghe (06-07.0)
– Participare CN Sprint Urban, Baia Mare (19-20.04)
– Participare Velikden Cup1 WRE, Bulgaria (26-29.04)
Mai
– Participare Cupa României Medie distanță +Lungă distanță, selecție seniori, Oradea (10-12.05)
Participare CN Parc Oras, Cupa Chimistului, Cisnădie (18-19.05)
Participare CN Sprint Urban et.4, FCN pe echipe Ld+Md, Campina – Comarnic (24-26.05)
Iunie
– Participare Cupa Tarilor Latine, Portugalia (14-16.06)
– Cantonament pregătire, Piatra Arsa (26.05-12.06)
Iulie
– Participare Transilvania Open, Cluj Napoca (18-21.07)
August
– Participare Black Sea O Meeting, Constanta (15-17.08)
– Participare Word Orienteering, Norvegia (11-18.08)
– Participare SEEOC SEEMOC, Chișinău – Republica Moldova (20-25.08)
Septembrie
– Participare CN Sprint Urban Et.5, Md-Ld, Slanic-Prahova (04-08.09)
– Participare CN Noapte, Ștafeta mixta, Cincșor – Victoria (28-30.09)
Octombrie
– Pregătire sportivă
Noiembrie
– Pregătire sportivă
Decembrie
– Pregătire sportivă
Comments are closed.