FRANȚA A ARESTAT UN CETĂȚEAN RUS CARE AR FI VRUT SĂ DESTABILIZEZE JOCURILE OLIMPICE

FRANȚA A ARESTAT UN CETĂȚEAN RUS CARE AR FI VRUT SĂ DESTABILIZEZE JOCURILE OLIMPICE
Campanii de dezinformare
Bărbatul arestat a fost plasat în arest preventiv și ar putea face până la 30 de ani de închisoare.
Un cetățean rus, suspectat că intenționa să destabilizeze Jocurile Olimpice, a fost arestat miercuri de poliția franceză, cu doar câteva zile înaintea începerii competiției.
Bărbatul, în vârstă de 40 de ani, a fost reținut în urma unei percheziții la domiciliul său, la cererea Ministerului de Interne, a precizat Parchetul din Paris.
În locuința acestuia au fost descoperite probe care au generat „temeri cu privire la intenția sa de a organiza evenimente susceptibile de a provoca destabilizare în timpul Jocurilor Olimpice”.
Autoritățile franceze au semnalat în mod repetat presupuse campanii de dezinformare rusești, în timp ce Rusia a arestat un cercetător francez aflat în țară sub acuzația de spionaj.
Bărbatul arestat a fost plasat în arest preventiv și ar putea face până la 30 de ani de închisoare, potrivit Reuters.
Ambasada Rusiei la Paris a declarat că nu a primit o notificare oficială cu privire la detenție.
„Le-am cerut în mod proactiv clarificări. Vom solicita o reacție”, a afirmat ambasada într-o declarație.
Ministrul francez de interne, Gerald Darmanin, a declarat, într-un interviu radiofonic, că bărbatul era suspectat că plănuia „destabilizarea”, care ar putea lua forma dezinformării sau a altor tipuri de atacuri.
Le Monde, citând mai multe agenții europene de informații, a declarat că autoritățile au găsit o carte de identitate asupra bărbatului rus care sugerează că acesta lucra pentru o unitate aflată sub comanda Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB).
Citește și:
- 17:47 - Cristi Chivu, mesaj înainte de Cupa Mondială: echipa surpriză pe care o vede periculoasă
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
- 08:01 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 19:23 - Sabrina Voinea, acuzată că și ar fi bătut iubitul la un complex sportiv din Capitală. Poliția a deschis anchetă
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News














