Un deținut a amenințat cu moartea un gardian de penitenciar

Un deținut a amenințat cu moartea un gardian de penitenciar
Drept urmare, bărbatul a fost trimis în judecată, iar dosarul se va judeca pe rolul Judecătoriei Aiud.
Un deținut al Penitenciarului de Maximă Siguranță Aiud a fost trimis recent în judecată pentru ultraj, după ce a amenințat cu moartea un polițist de penitenciar.
Fapta s-a petrecut în prima lună a anului 2021, iar după mai bine de un an, în 29 noiembrie 2022, dosarul deținutului a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară.
”În actul de sesizare s-a reţinut că, în data de 12.01.2021, în jurul orei 13.30, în timp ce se afla în Penitenciarul Aiud, în camera de cazare E1.21, inculpatul a ameninţat-o cu moartea, în mod nemijlocit, pe persoana vătămată, ofițer de politie penitenciară, în timp ce îşi exercita atribuțiile de serviciu, spunându-i „Când te prind, ascultă tu la mine, că te iau și te sugrum, măi fraiere, că nu am mandat cu tine, dă-te-n familia mă-tii……Vai, când te prind în mâinile mele, treaba ta!”, amenințare de natură a crea o stare de temere și întruneşte elementele constitutive ale infracţiunii de ultraj.
Drept urmare, bărbatul a fost trimis în judecată, iar dosarul se va judeca pe rolul Judecătoriei Aiud.
Sursa: Realitatea de Alba
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:27 - Caz șocant în Constanța: o fetiță a murit în ambulanță după ce i s-a făcut rău acasă
- 17:48 - Escaladare majoră: Trump dă ordin Marinei SUA să lovească navele suspecte din Strâmtoarea Ormuz
- 17:16 - Zelenski respinge „aderarea simbolică” a Ucrainei la UE: „Merită statut deplin, nu de fațadă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News













