REAȚIA LUI FLORIAN COLDEA DUPĂ CE A FOST TRIMIS ÎN JUDECATĂ: „VOI FACE TOATE DEMERSURILE PENTRU A-MI DEMONSTRA NEVINOVĂȚIA”

REAȚIA LUI FLORIAN COLDEA DUPĂ CE A FOST TRIMIS ÎN JUDECATĂ: „VOI FACE TOATE DEMERSURILE PENTRU A-MI DEMONSTRA NEVINOVĂȚIA”
Fostul prim-adjunct al SRI, Florian Coldea, reacționează oficial după ce a fost trimis în judecată de DNA. Prin avocatul său, Coldea susține că este nevinovat și acuză „abateri grave” în anchetă.
Fostul prim-adjunct al SRI, Florian Coldea, reacționează oficial după ce a fost trimis în judecată de DNA. Prin avocatul său, Coldea susține că este nevinovat și acuză „abateri grave” în anchetă.
Coldea afirmă că procurorul de caz ar fi încălcat normele legale, a acționat părtinitor și a urmărit să confirme o narativă falsă – cea a „statului paralel” – în complicitate cu denunțătorul și presa. Fostul general spune că a sesizat mai multe instituții cu privire la presupusele abuzuri ale procuroarei Iorga Moraru.
„Dosarul este o construcție artificială, fără probe directe, bazat pe prezumții și suspiciuni”, susține Coldea, care neagă că ar fi luat vreun ban din circuitul financiar invocat. Acesta reclamă și transmiterea de informații confidențiale către presă, precum și presiuni publice asupra martorilor.
În replică la toate acuzațiile DNA – trafic de influență, grup infracțional organizat, spălare de bani – Coldea spune că va folosi toate căile legale pentru a-și dovedi nevinovăția. „Am respectat legea și principiile statului de drept, în toată cariera mea.”
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 17:29 - "Pachetul de solidaritate", adoptat de Guvern: bani pentru pensionari și beneficii mai mari pentru copiii cu dizabilități
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











