PNL și PSD împart prefecții și agențiile

PNL și PSD împart prefecții și agențiile
Secretarii de stat, prefecții, suprefectii și șefii agențiilor se împart între partidele care conduc guvernul
Liberalii se reunesc, luni, să își dea acordul pentru împărțirea funcțiilor, urmând a discuta în coaliție cu PSD. Secretarii de stat, prefecții, suprefectii și șefii agențiilor se împart între partidele care conduc guvernul.
Conform unor surse politice, în BEX-ul PNL, dar și în CPN-ul PSD se vor discuta trei scenarii de lucru: Partidul care deține funcția de președinte de CJ să aibă și prefectul. În această variantă, un partid ar stăpâni autoritar un județ. Partidul care deține funcția de președinte de CJ să nu aibă și prefectul. În această variantă, cele două partide s-ar putea controla reciproc. Dacă un partid are ministru dintr-un anumit județ, atunci nu mai are și prefectul în județul respectiv.
Până acum, 42 de funcţii de secretari de stat dintr-un total de 80 şi 21 de prefecţi din 42 au revenit PSD. Acestea vor fi împărţite în teritoriu în funcţie de scorul pe care l-a obţinut fiecare organizaţie în parte.
Citește și:
- 08:16 - Trump: Armistițiul dintre Israel și Liban va fi prelungit cu trei săptămâni
- 08:03 - Ion Cristoiu: „Partidele tradiționale se prăbușesc. Val anti-sistem în Europa”
- 07:59 - Dumitru Dragomir, ipoteză-șoc: Sistemul vrea ca George Simion să fie trădat de oamenii săi
- 07:53 - Anca Alexandrescu, dezvăluiri incendiare: Nicușor Dan NU va semna demisiile miniștrilor PSD
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News














