Ionuț Moșteanu, suspectat că și-a falsificat CV-ul pentru funcții bănoase la stat

Ionuț Moșteanu, suspectat că și-a falsificat CV-ul pentru funcții bănoase la stat
Moșteanu a ocupat, în perioada 2015–2016, funcția de consilier al ministrului în Ministerul Transporturilor
Scandal uriaș la vârful Ministerului Apărării! În plină criză de securitate, românii află că omul care conduce armata are un trecut academic dubios.
Mai precis, rezistul Ionuț Moșteanu ar fi mințit în legătură cu studiile pe care le-a făcut și și-ar fi falsificat inclusiv primul CV depus ca membru al Guvernului. Universitatea la care pretindea că a studiat a transmis că nu l-a avut niciodată ca student. După ce scandalul a căpătat amploare în toată presa, ministyrul a postat o fotografie cu diploma universiară și cu scuza că a făcut o grețșeală de care se jenează.
Ionuț Moșteanu a ocupat, în perioada 2015–2016, funcția de consilier al ministrului în Ministerul Transporturilor și de membru în Consiliul de Administrație al unor companii de stat, cum ar fi TAROM.
Pentru că posturile respective necesitau studii superioare, actualul șef al MApN a depus o diplomă la o universitate privată, document pe care ulterior l-a eliminat din biografiile oficiale. De altfel, universitatea a transmis că nu l-a avut niciodată ca student, potrivit unor investigații prezentate de Realitatea Plus.
Ulterior, ministrul Moșteanu a afirmat că a obținut o diplomă la o altă universitate, în 2015, și a precizat că nu avea alte diplome universitare obținute înainte, ceea ce sugerează că, la momentul completării CV-ului pentru funcțiile în companii de stat, nu absolvise încă nicio formă de învățământ superior.
După ce subiectul a explodat în presă, ministrul a postat o fotografie cu diploma obținută în 2015 și a explicat că, din grabă, a făcut o greșeală în CV-ul completat în 2016.
Citește și:
- 07:52 - „Cea mai proastă soluție este să refaci aceeași coaliție”. Miron Mitrea critică dur scena politică și vorbește despre alegeri anticipate
- 07:49 - Ludovic Orban: Nicușor Dan să însărcineze întâi PSD cu guvernarea
- 22:33 - Cum a fost fabricat mitul salvatorului Bolojan. Analiza care zdruncină imaginea construită ani la rând
- 20:16 - USR confirmă negocierile cu tabăra lui Bolojan. Se pregătește o nouă forță politică de dreapta?
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News














