Advertising
Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Scris deRealitatea de Alba
Publicat14 mai 2026, 18:07
Sursărealitatea.net
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Citește și
- 22:07Autostrada Unirii A8 prinde contur. Când vor putea circula șoferii pe primii kilometri din acest drum
- 16:09Focarele de variolă ovină blochează exporturile României. Experții europeni vin să verifice situația din teren
- 14:48România a primit 2,25 miliarde de euro din PNRR. Nazare: „Este o veste bună, dar și un semnal că banii europeni vin când reformele sunt duse la capăt”
- 11:53De ce se scumpesc carburanții în România când petrolul se ieftinește. Măsura care poate lovi șoferii
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News


























