Advertising
Prețurile la pompă continuă să crească: motorina a depășit 11 lei pe litru. 18 scumpiri consecutive în mai puțin de o lună

Creșterea prețurilor carburanților a depășit cele mai pesimiste estimări
Scris deEmanuel Focșan
Publicat31 mar. 2026, 09:46
SursăRealitatea Financiara
Acciza va fi redusă doar la motorină. Este varianta acceptată de Guvernul Bolojan. Românii care au mașini pe benzină, însă, vor fi nevoiți să plătească sume uriașe în continuare. De cealaltă parte, Nicușor Dan speră ca până joi Coaliția să vină cu o măsură concretă, conform Realitatea PLUS. Luna martie a consemnat un dublu record negativ: cele mai numeroase scumpiri consecutive ale carburanților și cea mai mare diferență de preț între prima și ultima zi a lunii.
Citește și
- 19:12Vești bune pentru șoferi. Un nou tronson de autostradă se va deschide până la finalul anului -VIDEO
- 16:05Lovitură pentru șoferii români: România este singura țară din UE unde motorina a continuat să se scumpească
- 13:42Transelectrica accelerează investițiile în infrastructura energetică cu fonduri europene
- 12:59România, printre țările cu cele mai mari creșteri ale prețurilor la carburanți din Uniunea Europeană
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News


























