Crește producția de armament la Cugir. Uzina Mecanică are o nouă strategie de dezvoltare

Crește producția de armament la Cugir. Uzina Mecanică are o nouă strategie de dezvoltare
Aproape 4,5 milioane de euro investește Uzina Mecanică Cugir pentru a produce noi modele de mitraliere. Banii sunt investiți într-un utilaj de forat țevi la rece.
Aproape 4,5 milioane de euro investește Uzina Mecanică Cugir pentru a produce noi modele de mitraliere. Banii sunt investiți într-un utilaj de forat țevi la rece.
Factorii de decizie au stabilit că vor să crească producția pentru mitraliere calibru 12,7 x 108 mm, 12,7 x 99 mm (.50) și 14,5 x 114 mm pe tripod și tun de aviație calibrul 23 mm. Prin urmare Uzina Mecanică Cugir, a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) o licitație pentru achiziția unei mașini de forjat astfel de țevi. Valoarea totală estimată este de 20.580.000 de lei.
Ofertele pot fi depuse până la data de 21 ianuarie 2020. Câștigătorul este obligat să livreze utilajul în termen de 14 luni de la data semnării contractului.Din 2001, Uzina Mecanica Cugir este filiala a Companiei Naționale ROMARM.
Citește și:
- 18:07 - Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani
- 12:47 - UE interzice importurile de carne din Brazilia la doar câteva zile după intrarea în vigoare a acordului Mercosur
- 09:00 - Energia electrică, campioana scumpirilor în România, în timp ce restanțele la întreținere cresc alarmant. Avertismentul specialiștilor
- 08:48 - Cât costă vinieta pentru Bulgaria în 2026. Actele și echipamentele obligatorii pentru șoferii români
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News













