WhatsApp lucrează la o versiune premium care va fi pe bază de abonament

O nouă formă de monetizare a serviciului de comunicații WhatsApp va aduce serie de facilităţi, disponibile doar celor care vor plăti un abonament lunar.
O nouă formă de monetizare a serviciului de comunicații WhatsApp va aduce serie de facilităţi, disponibile doar celor care vor plăti un abonament lunar.
Momentan au fost identificare trei funcţii suplimentare care vor fi disponibile în cadrul abonamentului. Nu este exclus să apară şi alte opţiuni să fie adăugate înainte de lansarea oficială sau chiar după aceea.
Plătitorii vor avea acces la un link personalizabil pentru propriul profil, link ca poate fi modificat o dată la fiecare trei luni. Reprezintă o modalitate mai facilă de contactare a unei firme decât după numărul de telefon.
Versiunea Premium va permite conectarea simultană a până la 10 dispozitive la aceeaşi cont. Limita actuală pentru toţi utilizatorii este de 4 dispozitive conectate simultan.
Plătitorii vor putea să realizeze apeluri video cu până la 32 de participanţi. Se cunoştea faptul că WhatsApp testează conferinţele video criptate cu până la 32 de participanţi, însă nu se ştia că acestea vor fi disponibile doar pe bază de abonament.
Din funcţiile pe care compania a ales să le includă în abonament, se pare că WhatsApp Premium se va adresa companiilor. Acestea vor beneficia de funcţii care le vor permite să efectueze operaţiuni de comerţ prin intermediul serviciului deţinut de Meta.
Citește și:
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











