VREMEA DE ALEGERI: SCĂDERI DE TEMPERATURĂ, PLOI ȘI INSTABILITATE PÂNĂ PE 18 MAI

VREMEA DE ALEGERI: SCĂDERI DE TEMPERATURĂ, PLOI ȘI INSTABILITATE PÂNĂ PE 18 MAI
Directorul ANM, Elena Mateescu, a anunțat că în perioada imediat următoare vom avea parte de o vreme mai rece decât în mod obișnuit, cu variații de temperatură de la o zi la alta.
Directorul ANM, Elena Mateescu, a anunțat că în perioada imediat următoare vom avea parte de o vreme mai rece decât în mod obișnuit, cu variații de temperatură de la o zi la alta. Dacă în primele zile ale săptămânii temperaturile vor atinge local 23-24 de grade în sudul țării, finalul de săptămână va aduce din nou o răcire, mai ales în sud-est.
Ziua alegerilor prezidențiale, 18 mai, se va desfășura sub semnul instabilității atmosferice, cu temperaturi mai scăzute și probabilitate crescută de ploi în majoritatea regiunilor. În zonele montane sunt așteptate precipitații mixte, iar vântul va sufla cu intensificări, mai ales la altitudini mari.
Potrivit prognozelor ANM, în Banat, Crișana, Transilvania și Moldova, temperaturile vor rămâne sub normalul climatologic în prima parte a săptămânii, cu maxime între 13 și 20 de grade. După data de 16 mai se va instala o tendință de încălzire, dar aversele vor continua în majoritatea regiunilor.
În Muntenia, Oltenia și Dobrogea, valorile vor oscila între 16 și 21 de grade, iar spre finalul intervalului pot ajunge și la 23-24 de grade. Cu toate acestea, instabilitatea atmosferică va rămâne accentuată, cu ploi frecvente, mai ales în intervalele 16-18 mai și 20-25 mai.
La munte, vremea se menține rece, cu maxime de 4-8 grade și minime care pot coborî sub zero grade. Pe crestele înalte se vor semnala în continuare precipitații mixte.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











