Un tânăr din Alba a înșelat o firmă de curierat din Sibiu

Poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Sibiu, cu sprijinul poliţiştilor din judeţul Alba, au efectuat la data de 25 octombrie patru percheziţii domiciliare în judeţul Alba, în vederea documentării unei infracţiuni de înşelăciune.
Potrivit IPJ Sibiu, la data de 10 octombrie a.c., administratorul unei firme de curierat din municipiul Sibiu a sesizat poliţia cu privire la faptul că o persoană necunoscută, folosindu-se de datele de identificare ale altei persoane, a comandat un lingou din aur de pe un site de vânzări, iar la momentul livrării, la data de 10 octombrie, profitând de neatenţia curierului, a înlocuit lingoul cu alte obiecte, fără valoare.S-a deschis un dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de înşelăciune.În urma acţiunilor desfăşurate la data de 25 octombrie a.c., poliţiştii au identificat şi prins un bărbat în vârstă de 25 de ani, din judeţul Alba, bănuit de săvârşirea înşelăciunii.Acesta a fost reţinut 24 de ore pe bază de ordonanţă, urmând a fi prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune.De asemenea, au fost ridicate în vederea confiscării mai multe obiecte din metal de culoare galbenă, asemănătoare aurului, 4 lingouri de diferite mărimi şi peste 20 de monede cu ocazia percheziţiilor efectuate în municipiul Alba Iulia şi în localitatea Jidvei.Cercetările continuă la nivelul Poliţiei Municipiului Sibiu.
Citește și:
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











