Un elev al Colegiului Național ,,Titu Maiorescu" din Aiud în echipa României la Olimpiada Internațională de Limba și literatura latină Certamen Ciceronianum Arpinas, Mențiune de onoare

Un elev al Colegiului Național ,,Titu Maiorescu" din Aiud în echipa României la Olimpiada Internațională de Limba și literatura latină Certamen Ciceronianum Arpinas, Mențiune de onoare
Gabriel-Mark Anca, elev în clasa a XII-a la Colegiul Național ,,Titu Maiorescu" din Aiud, a obținut Mențiune de onoare în cadrul Olimpiadei Internaționale de Limba și literatura latină Certamen Ciceronianum Arpinas, desfășurată în perioada 5-8 mai 2022 la Arpino (Italia), localitatea de origine a marelui om politic, orator, filosof și scriitor roman Cicero. Calificarea la această etapă a fot precedată de alte probe:în data de 5 februarie 2022 s-a organizat Concursul Național de selecție Arpino, fiind aleși 6 elevi care să facă parte din lotul național, iar în data de 26 februarie 2022 a avut loc prima etapă internațională online - eliminatorie, precedată de 3 zile de cursuri de formare online, reunite sub denumirea „Approaching Cicero: speeches, philosophy, poetry".
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:31Bărbat din Alba, reținut după ce și-ar fi stropit partenera cu benzină. Polițiștii au găsit arme ilegale în locuință
- 08:20O femeie din Anglia și-a recuperat datoria de 7.000 de lire cu ajutorul unui „avocat AI”
- 08:01Val de căldură extremă în Europa: primele victime și incendii devastatoare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News


























