Schiori RĂTĂCIȚI pe munte: Intervenție de salvare DIFICILĂ
22 ian. 2022, 08:22
Actualizat: 22 ian. 2022, 08:22

Scris de Monica Ghinet
Doi turiști plecați cu schiurile pe munte s-au rătăcit în zona ”Vârful lui Pătru” din Munții Șureanu, în județul Alba.
Doi turiști plecați cu schiurile pe munte s-au rătăcit în zona ”Vârful lui Pătru” din Munții Șureanu, în județul Alba.
Apelul la 112 a fost dat chiar de către turiști, însă din cauza semnalului slab, mesajele au fost primite cu întârziere. O echipă de salvamontiști a plecat de urgență pe urmele lor.
Din cauza ceții dense, a vizibilității reduse și a vântului extrem de puternic, intervenția a fost îngreunată. În cele din urmă, turiștii au fost găsiți și coborâți de pe munte, fără a avea nevoie de îngrijiri medicale.
Sursa: Realitatea de Alba
Citește și:
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











