Advertising
Revolta uriașă a bugetarilor din toată țara față de noua lege a salarizării care a adus noi tăieri

Revoltă în sectorul bugetar
Scris deRealitatea de Alba
Publicat28 mai 2026, 15:10
Sursărealitatea.net
Este revoltă uriașă în întreaga țară după ce noua lege a salarizării a adus noi tăieri. Angajații din sănătate au ieșit în stradă în fața Ministerului Muncii. Sporurile scad la jumătate, unele se elimină, iar simulările arată că în final veniturile scad. Unele asistente ar putea pierde chiar și 1.000 de lei. De cealaltă parte, au protestat și angajații din vămi, care au îngreunat activitatea la nivelul punctelor de trecere a frontierei, dar și cei ai Camerei Deputaților și a Direcțiilor Finanțe Publice.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:52Compania care deține Realitatea Plus a dat în judecată mai mulți membri CNA. PHG Media Invest cere sechestru pe averea lor
- 12:40CCR a amânat decizia privind Programul SAFE - SURSE
- 12:26CNAIR oprește aplicația e-Tarifare vineri seară: Lucrări de mentenanță la sistemul de plată a rovinietei
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

























