Actualitate· 1 min citire

Reținut pentru violență în familie, amenințare și distrugere

Reținut pentru violență în familie, amenințare și distrugere

Reținut pentru violență în familie, amenințare și distrugere

Scris de Monica Ghinet Publicat: 16 mai 2023, 13:00

În data de 15 mai 2023, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată, prin 112, de către un bărbat de 27 de ani, din comuna Doștat, cu privire la faptul că a fost amenințat de fratele său. 

În data de 15 mai 2023, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată, prin 112, de către un bărbat de 27 de ani, din comuna Doștat, cu privire la faptul că a fost amenințat de fratele său.

Din primele cercetări, s-a stabilit faptul că, pe fondul consumului de băuturi alcoolice și a unor discuții contradictorii, bărbatul, de 40 de ani, din comuna Doștat, şi-ar fi amenințat fratele și ar fi distrus mai multe bunuri din locuință.

În urma aplicării formularului de evaluare a riscului, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile, prin care bărbatului i-a fost interzis să se apropie de fratele său.

Bărbatului de 40 de ani i-a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie, amenințare și distrugere. Polițiștii l-au reținut pe bărbat, pentru 24 de ore, urmând ca în zilele ce urmează, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeş, pentru dispunerea măsurilor legale.

Cercetările sunt continuate.

Sursa: Realitatea de Alba

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate