Premierul Nicolae Ciucă a anunțat noile prețuri plafonate în energie care se vor aplica de la 1 februarie

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat noile prețuri plafonate în energie care se vor aplica de la 1 februarie
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat, luni seara, noile prețuri plafonate în energie care se vor aplica de la 1 februarie.
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat, luni seara, noile prețuri plafonate în energie care se vor aplica de la 1 februarie.
La energie electrică scade plafonul de la 1 leu la 0,8 lei per kW în cazul consumatorilor casnici și se fixează la 1 leu per kW în cazul IMM-urilor, au decis guvernanții.
În ceea ce privește limita de consum, aceasta crește de la 300 de kW la 500 de kW la persoane fizice.
La gaze plafonul scade la 0,31 Kw, iar limita de consum crește de la 1.000 la 1.500 de Kw. Discount-ul este 0,221 lei per kW, iar pentru IMM-uri, școli spitale, biserici și industria alimentară este 0,36 lei per kW
Am luat decizia ca toate facturile să fie retrimise fără ca oamenii să fie debranșați, a mai spus premierul Nicolae Ciucă.
Măsura se va aplica de la 1 februarie până la 31 martie și va avea un impact de aproximativ 3 miliarde de lei, a adăugat premierul.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:17 - Revenire bombă la Rapid București?! Marius Șumudică, pe lista clubului. Ședință de urgență pentru viitorul lui Costel Gâlcă
- 12:19 - Banca Națională a României lansează monede aniversare dedicate Steaua București: 40 de ani de la Cupa Campionilor Europeni
- 11:58 - Secretarul pentru relații interinstituționale, cooperare pentru dezvoltare și drepturile omului, la „SelectUSA Investment Summit”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News












