PELERINAJ LA SFÂNTUL DIMITRIE CEL NOU: MOAȘTELE SFINȚILOR ADUSE DIN CIPRU

PELERINAJ LA SFÂNTUL DIMITRIE CEL NOU: MOAȘTELE SFINȚILOR ADUSE DIN CIPRU
Credincioșii pot cinsti racla cu moaștele Sfinților Dimitrie cel Nou, Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Împăraților Constantin și Elena și Lazăr timp de 8 zile
Pelerinajul la Sfântul Dimitrie cel Nou a început oficial, aducând moaștele Sfinților din Cipru în România.
În această dimineață, a început oficial pelerinajul la Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cu această ocazie au fost aduse în țara noastră din Cipru și moaștele Sfântului Lazăr. Credincioșii pot cinsti racla cu moaștele Sfinților Dimitrie cel Nou, Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Împăraților Constantin și Elena și Lazăr timp de 8 zile.
Încă de la primele ore credincioșii s-au așezat la coadă pentru a ajunge la racla cu moaștele Sfântului Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucureștilor. Cel mai mare pelerinaj din capitală se va desfășura pe dealul Patriarhiei timp de opt zile.
Joi va avea loc procesiunea Calea Sfinților, atunci când racla cu Moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou va fi scoasă pe străzile Capitalei, înconjurată de sute de preoți și sute de credincioși. Iar imediat după procesiune racla cu moaștele Sfântului Dimitrie cel nou, dar și racla cu moaștele Sfinților C-tin și Elena, Dimitrie Izvorâtorul de Mir și Lazăr vor fi puse în baldachinul de vară al Patriarhiei spre închinare.
Citește și:
- 15:32 - Kremlinul susține că cererea pentru energia rusă explodează. Ce țări caută petrol și gaze de la Moscova
- 14:59 - Alertă de securitate în Capitală: Fulgy, dus la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
- 13:59 - Atac armat lângă consulatul israelian din Istanbul. Doi polițiști au murit iar trei suspecți au fost uciși
- 13:54 - Nicușor Dan: "Nu am fost audiat în dosarul pozelor. Eu am depus la DIICOT cererea pentru cercetare"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











