Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a ajuns pe litoral: ”Am vrut să trag un semnal de alarmă despre prezenţa plasticului în cursurile de apă din România”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a ajuns pe litoral: ”Am vrut să trag un semnal de alarmă despre prezenţa plasticului în cursurile de apă din România”
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a atras atenţia că peste 90 la sută dintre deşeurile care ajung anual în Marea Neagră sunt deşeuri de plastic. Potrivit ministrului, timp de patru zile, începând de luni, comisarii Gărzii de Mediu au dat 93 de amenzi pe litoral, în valoare de 3 milioane de lei. ”Motivul principal pentru care m-am aflat ieri pe plaja Modern din Constanţa a fost acela acela de a prezenta rezultatele acţiunii pe care Comisariatul General al Gărzii Naţionale de Mediu a realizat-o săptămâna aceasta”, a scris ministrul Mediului pe pagina sa de Facebook.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:21Caz cutremurător în Italia: mamă și fiică româncă, găsite moarte într-un apartament din Torino
- 11:05Subiecte la Evaluarea Națională 2026: elevii ar fi avut texte literare și cerință de rezumat la română
- 10:25Călătorie de coșmar spre Varna și Istanbul: trenul plecat din București a mers 115 kilometri în șase ore. Locomotiva a luat foc
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News


























