Actualitate· 1 min citire

Furturile de ENERGIE ELECTRICĂ, un nou trend în zonele montane

stire-furt-energie

stire-furt-energie

Scris de Radu Ciobotea Publicat: 18 mar. 2019, 16:13

Alte 3 imobile, racordate ilegal la reţeaua de energie electrică, au fost descoperite de poliţişti împreună cu reprezentanţi ai societăţii de distribuţie a energiei electrice. Proprietarii acestora s-au ales cu dosare penale.

 C

u ocazia unor controale efectuat pe raza oraşului Cîmpeni, poliţiştii de ordine publică din cadrul Poliţiei Oraşului Cîmpeni împreună cu reprezentanți ai societăţii de distribuție a energiei electrice au identificat, pe raza oraşului Cîmpeni, 3 imobile, unul aparţinând unei societăţi comerciale şi două aparţinând unor persoane fizice, care erau racordate la reţeaua de electricitate cu ajutorul unor circuite artizanale ce ocoleau echipamentele de măsurare.Faţă proprietarii imobilelor a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunii de “executarea sau folosirea de instalații clandestine în scopul racordării directe la rețea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 92 din Legea nr. 123/2012 privind energia electrică şi gazele naturale şi „furt” faptă prevăzută şi pedepsită de art. 228 din Codul Penal.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate