Actualitate· 1 min citire

Clădirea dispensarului din cartierul M. Kogălniceanu din Sebeș va fi reabilitată

dispensar sebes

dispensar sebes

Scris de Marius Paul Publicat: 14 feb. 2019, 12:11

Primăria Municipiului Sebeș va intra în posesia proiectului tehnic pentru reabilitarea clădirii care găzduiește dispensarul din cartierul Mihail Kogălniceanu.

După aprobarea bugetului local urmând ca lucrarea să fie scoasă la licitație. Valoarea lucrărilor se ridică la circa 500.000 Euro, urmând ca spațiile să fie optimizate prin creșterea numărului de cabinete medicale și prin calitatea spațiilor oferite pacienților, dar și medicilor.[gallery columns="2" ids="49140,49141,49142,49143"]Actualmente sunt 7 cabinete medicare iar la finalizarea proiectului de reabilitare vor fi funcționale 9 cabinete. Patru cabinete medicale vor fi amenajate la parter. Fiecare cabinet va avea sală de tratament și grup sanitar, vor fi îmbunătățite spațiile comune, vor fi amenajate toalete, inclusiv pentru persoane cu dizabilități. La etaj vor fi funcționale cinci cabinete medicale cu sală de tratament, grup sanitar și spații de deservire care să răspundă nevoilor medicilor de familie. Accesul la etaj se va realiza printr-un sistem adaptat persoanelor cu dizabilități.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate