CÂTE ZILE SE VOR PUTEA ÎNCHINA CREDINCIOȘII LA ALTARUL CATEDRALEI NAȚIONALE

CÂTE ZILE SE VOR PUTEA ÎNCHINA CREDINCIOȘII LA ALTARUL CATEDRALEI NAȚIONALE
Catedrala Neamului va fi deschisă inclusiv pe timpul nopții
Catedrala Națională din București va fi deschisă până vineri, inclusiv pe timpul nopții, pentru credincioșii care doresc să se închine. Slujba de luni va fi săvârșită de Sanctitatea Sa Bartolomeu I și de Preafericirea Sa Daniel, Patriarhul României.
Pelerinii se vor mai putea închina în Sfântul Altar al Catedralei Naționale și în zilele următoare: 27, 28, 29, 30 și 31 octombrie 2025, inclusiv pe timpul nopții.
Astăzi, la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, la Altarul de vară al Catedralei Patriarhale istorice, cu hramul Sfinții Împărați Constantin și Elena, începând cu ora 09.00, se va oficia Sfânta Liturghie arhierească.
Slujba va fi săvârșită de Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, și de Preafericirea Sa Daniel, Patriarhul României, împreună cu toți ierarhii ortodocși invitați oficial și un număr restrâns de preoți și diaconi.
Sursa: realitatea.net
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:54 - Propunere controversată din cercul lui Trump: Iranul respinge ideea înlocuirii cu Italia la Campionatul Mondial
- 20:08 - Nicușor Dan, după tensiunile din coaliție: „Știu ce s-a întâmplat, așteptăm demisiile și decidem”
- 19:13 - Un tânăr a folosit contul soției timp de 2 ani și a înșelat un bărbat cu 13.000 de euro
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News













