Astăzi se votează moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu

Astăzi se votează moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu
Pentru ca moțiunea să treacă este nevoie de 234 de voturi
Camerele reunite ale Parlamentului dezbat și votează, marți, moțiunea de cenzură a PSD intitulată ”Stop sărăciei, scumpirilor şi penalilor. Jos Guvernul Cîţu!”, semnată de 157 de parlamentari social-democraţi, scrie Spotmedia.ro
Pentru ca moțiunea să treacă și Guvernul Cîțu să fie demis este nevoie de 234 de voturi. Moțiunea de la finalul lunii iunie, depusă tot de PSD în sesiunea parlamentară precedentă, a întrunit 201 voturi. Atunci au votat toți parlamentarii PSD și AUR.
Acum, împotriva guvernului vor vota și foștii parteneri de la USR, care au 80 de parlamentari. Astfel, matematic, moțiunea are toate șansele să treacă fluierând.
Politic, însă, fiecare dintre cele trei formațiuni, deși declară că votează, se îndoiește că celelalte își vor duce promisiunea la capăt.
Partidele au avut luni ședințe ale conducerii, unde au fost puse la punct ultimele detalii legate de votul de marți, dar și strategia pentru momentul în care Guvernul va fi fost demis.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:26 - Liderii statelor din formatul B9 își afirmă hotărârea “de a construi NATO 3.0, prin promovarea unei Europe mai puternice în cadrul alianței”
- 16:19 - Crucea Roșie Română a lansat un program național de instalare a unor defibrilatoare în spaţii publice
- 15:59 - Restricții pe DN1, între Ploiești și Brașov. Traficul va fi afectat aproape o lună
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News














