Actualitate· 4 min citire

Angajații din Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud solidari cu colegii din țară. Cerem să fim respectaţi şi legea să fie aplicată şi pentru noi

DSC_0085

DSC_0085

Scris de Radu Ciobotea Publicat: 16 apr. 2019, 21:10

Sindicaliștii din Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud anunță că se alătură protestelor din țară. Sistemul penitenciar este parte din sistemul de apărare naţională. Suntem permanent în misiune şi la dispozitita statului român, fără să conteze riscurile, fără să refuzăm misiuni asigurate precar din lipsă de oameni, fără să dăm înapoi.

În schimb, nu cerem decât să fim respectaţi şi legea să fie aplicată şi pentru noi, spun angajații Penitenciarelor

Federaţia Sindicatelor din Sistemul Penitenciarelor, organizaţie sindicală reprezentativă la nivelul sistemului penitenciar, ce apara şi reprezintă salariaţi din sistemul administraţiei penitenciare, pe fondul dezinteresului manifestat pentru această categorie socio-profesională a declanşat acţiuni de protest pe termen nedeterminat.Deşi avem o lipsă acută de personal, nici până la acest moment cele peste 700.000 de ore suplimentare efectuate nu au fost plătite sau recuperate, iar ca parte a sistemului de apărare, ordine publică şi siguranţa naţională ne confruntăm cu o escaladare a acţiunilor de ultraj din partea deţinuţilor împotriva personalului de penitenciare, constatăm că nimănui nu-I pasă de acest lucru.Şi asta deşi potrivit OUG 114/2018, în perioada 2019-2021, personalului din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţa naţională, trebuia să-i fie plătită muncă suplimentară, deoarece nu este posibil a fi acordat timp liber corespunzător. Asta era singura reparaţie a unei munci desfăşurate într-un mediu ostil, supus privaţiunilor şi restricţiilor de tot felul. Asta în timp ce alte categorii de personal beneficiază în acest an de creşteri salariale, iar altele deja au atins pragul maxim de salarizare.Dacă la alţii sunt asigurate prin buget plată tuturor drepturilor salariale, în sistemul penitenciar românesc, salariile nu sunt asigurate decât în procent de 83%, nu sunt plătite orele suplimentare Necompensate cu timp liber, nu beneficiem de decontarea cheltuielilor turistice aşa cum sunt ele asigurate în tot sistemul public, nu se actualizează normele de hrană şi echipament conform prevederilor legale. Suntem în situaţia de a nu putea încadra la absolvire promoţia 2018-2019 a SNPAP Tg-Ocna

REVENDICĂRI 1. Plata muncii suplimentare (conform legii) - similar celorlalte instituţii din structura de apărare naţională 2. Adoptarea statutului poliţistului de penitenciare (eliminarea amendamentelor neconstituţionale, nedemocratice şi anti-sindicale) - stadiu: Camera deputaţilor (for decizional) 3. Publicarea de urgenţă a ordinului de ministru privind plata orelor suplimentare pentru perioada 2019- 2021 (impus prin OUG 114/2018) - similar celorlalte instituţii din structura de apărare naţională. Asta în condiţiile în care acest ordin putea şi trebuia emis încă din Ianuarie 2019 4. Actualizarea normelor de hrană şi echipament (conform legii) - similar celorlalte instituţii din structura de apărare naţională 5. Plata cheltuielilor turistice conform legii (conform legii) - similar celorlalte instituţii din structura de apărare naţională Cerem tuturor factorilor decidenţi să găsească soluţii la problemele Personalului din sistemul penitenciar! se arată în comunicatul Federației Sindicatelor din Sistemul Penitenciar
Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate