ALERTĂ DE BOMBP PE AEROPORTUL CHARLEROI-BRUXELLES

ALERTĂ DE BOMBP PE AEROPORTUL CHARLEROI-BRUXELLES
Traficul, suspendat, mobilizare masivă a forțelor de ordine
Alertă cu bombă și trafic suspendat, marți, pe aeroportul Charleroi-Bruxelles Sud. După ce s-a dat alarma, aeronava a fost rapid izolată cu un cordon de securitate, ceea ce a determinat întreruperea operațiunilor pe aeroport.
Traficul a fost suspendat marți pe aeroportul Charleroi-Bruxelles Sud din cauza unei alerte cu bombă, a anunțat o purtătoare de cuvânt a societății de gestiune a aeroportului, informează AFP, citat de Agerpres.ro
Cu puțin timp înainte de ora locală 11:00 (09:00 GMT), o alertă cu bombă a fost declanșată la bordul unui avion care a aterizat pe aeroportul Charleroi, a precizat purtătoarea de cuvânt.
"Un perimetru de securitate a fost stabilit în jurul avionului, ceea ce necesită închiderea pistei și prin urmare întreruperea operațiunilor. Autoritățile competente au preluat cazul", a adăugat această responsabilă.
Potrivit presei belgiene, avionul vizat vine din Porto și are circa 166 de pasageri la bord. Poliția belgiană nu a dorit deocamdată să facă vreun comentariu.
Aeroportul Charleroi este un hub european major pentru compania low-cost Ryanair.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 19:16 - Donald Trump anunță că trimite nave de război ca să deschidă Strâmtoarea Ormuz
- 14:17 - Petrolier grecesc, atacat de o dronă în Marea Neagră. La bord se afla și un marinar român
- 14:07 - MAE anunță atacuri cibernetice asupra platformelor sale. Site-urile eViza și eConsulat, ținta unui atac DDoS
- 13:12 - Alexandra Păcuraru, vicepreședinte AUR regiunea Dobrogea, s-a alăturat apelului lui Călin Georgescu de a planta copaci – FOTO/VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Alba și pe Google News











