EURO 2024: Turcia câștigă cel mai spectaculos meci de la Campionatul European

Selecţionata Turciei a învins cu emoţii echipa Georgiei, scor 3-1, marţi seara, pe BVB Stadion din Dortmund, în primul meci din Grupa F a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Turcia a început în ofensivă partida de la Dortmund și a pus presiune pe defensiva gruzinilor.

Elevii lui Vincenzo Montella au deschis scorul prin Muldur, cu un șut la vinclu din voleu, în minutul 25. Turcii au avut apoi un gol anulat pentru offside la reușita lui Yildiz, înainte ca georgienii să egaleze. Mikautadze a înscris pentru 1-1, debutanta Georgia contorizând totodată primul său gol la un turneu final. După pauză, scenariul a rămas același, cu Turcia atacând și cu Georgia punctând pe contraatac.

Arda Guler a reușit o execuție superbă în minutul 65 și partida părea să intre pe un făgaș normal. Georgienii au luptat însă până la final și au trecut pe lângă egalare în mai multe rânduri pe final de meci. Gruzinii au lovit de două ori bara în ultimele 10 minute, iar după ce un fundaș al Turciei a respins din fața porții, Akturkoglu a dat lovitura pe o contră. Portarul Mamardashvili a fost prin în careul advers, iar atacantul venit de pe bancă a stabilit scorul final, 3 la 1.

Naționala gruzină evoluează la primul turneu final din istorie, în timp ce Turcia este la a șasea participare. Cu jumătate de oră înainte de startul partidei, sub o ploaie torențială căzută la Dortmund, fanii celor două echipe s-au bătut în tribune.

Articolul precedentLecția de drept. Evaziunea fiscală a explodat: ce fac autoritățile
Articolul următorEURO 2024: Portugalia, victorie dramatică împotriva Cehiei