Volei feminin: CSM Volei Alba-Blaj a debutat cu o victorie în grupele Ligii Campionilor

CSM Volei Alba-Blaj a învins formaţia poloneză LKS Commercecon Lodz cu scorul de 3-1 (25-23, 19-25, 31-29, 25-17), miercuri seara, în deplasare, în meciul său de debut în Grupa E a Ligii Campionilor la volei feminin.

După ce a trecut de două tururi preliminare, campioana României a reuşit să câştige în Polonia după aproape două ore de joc (1 h 53 min).

Setul al treilea a fost unul esenţial, echipa ardeleană salvând patru mingi de set înainte de a se impune cu 31-29.

De la echipa din Blaj s-au remarcat Bogumila Biarda (18 puncte), Katarina Jovic (15) şi Nneka Onyejekwe (10).

MVP-ul gazdelor a fost Valentina Diouf (22 puncte), evoluţii apreciate având şi Amanda Francisco (16) şi Kamila Witkowska (11).

Meciul au fost arbitrat de Sonja Simonovska (Muntenegru) şi de italianul Stefano Cesare.

În celălalt meci al grupei, Volero Le Cannet a trecut de SC Prometei Dnipro cu 3-0 (25-20, 25-22, 25-20).

CSM Volei Alba-Blaj va juca următorul meci pe 15 noiembrie, cu Volero Le Cannet.

AGERPRES

Sursa foto: Volei Alba Blaj/facebook.com

Articolul precedentLiga Campionilor: alte 4 formații merg în optimi / Rezultatele serii de miercuri
Articolul următor8 militari români, trimiși în judecată după ce au fost acuzați că au furat 7 tone de motorină din baza NATO de la Kogălniceanu