Volei Alba Blaj a câștigat „Cupa Timișoara”, primul turneu de pregătire

Volei Alba Blaj a disputat, în perioada 28-30 septembrie, primele meciuri de pregătire din acest sezon.

Volei Alba Blaj a câștigat primul meci susținut la „Cupa Timișoara” 2018. Vicecampioana Europei a trecut clar, scor 3-0 (25-12, 25-8, 25-19), de gazda turneului, Agroland Timișoara. Cele mai multe puncte au fost realizate de Nađa Ninković (12), Sonja Newcombe (9) și Ioana Baciu (7),

Volei Alba Blaj s-a impus și în cel de-al doilea meci de la „Cupa Timișoara”, după ce a trecut și de CSM Lugoj, scor 3-0 (25-16, 27-25, 25-16). Singurele emoții pentru echipă au fost în setul doi, când voleibalistele pregătite de Darko Zakoč au salvat o minge de set, la scorul de 23-24.

„Cupa Timișoara”: înfrângere în ultimul meci, dar trofeul vine la Blaj.

Volei Alba Blaj a pierdut ultimul meci susținut la turneul amical de la Timișoara, scor 1-3 (24-26, 25-15, 23-25, 25-27) în fața campioanei Ungariei, Linamar Békéscsaba.

În ciuda acestui eșec, vicecampioana Europei a câștigat, pentru al doilea an consecutiv, turneul organizat de UVT Agroland Timișoara. Cele mai multe puncte, pentru echipa Volei Alba Blaj, au fost realizate de Sonja Newcombe (17), Nađa Ninković și Nneka Onyejekwe (câte 13) și Ioana Baciu (11).

Următoarele meciuri de pregătire pentru echipa pregătită de Darko Zakoč vor avea loc la „Cupa Blajului”, în perioada 5-7 octombrie 2018.

Alături de vicecampioana Europei, la turneul de la Blaj vor mai participa formațiile: Ştiinţa Bacău Volei, UVT Agroland Timisoara și CSM Lugoj.

În primele două zile, vineri și sâmbătă, meciurile se vor disputa de la orele 18:00 și 20:00, iar duminică, în ultima zi a competiției, partidele se vor desfășura de la orele 11:00 și 13:00.

Volei Alba Blaj va juca vineri și sâmbătă în primul meci al zilei, de la ora 18:00, iar în ultima zi va închide competiția, urmând să evolueze de la ora 13:00.

Programul meciurilor va fi stabilit de comun acord cu echipele participante! Partidele se vor disputa în Sala „Timotei Cipariu”, iar intrarea este liberă!

Articolul precedentÎntrerupere furnizare apă pe tronsonul Pârâul Iovului – SP Galda