FCSB, LA PRIMA VICTORIE ÎN ACEST SEZON AL SUPERLIGII, 3-2 CU FARUL

FCSB a obţinut prima sa victorie din acest sezon al Superligii de fotbal, 3-2 (1-2) cu Farul Constanţa, vineri seara, pe Stadionul Steaua, într-un meci din etapa a 5-a.

Campioana a fost condusă de Farul cu 1-0 şi 2-1, dar a reuşit să întoarcă scorul în ultimele minute ale partidei prin dubla lui Olaru.

Oaspeţii au deschis scorul prin Ionuţ Vînă (5), fost jucător la FCSB, dar Marius Ştefănescu (42) a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, dintr-o lovitură liberă. Totuşi, Farul a intrat la cabine în avantaj, graţie golului înscris de armeanul Narek Grigorian (44), cu capul, din centrarea lui Mihai Popescu.

Olaru, introdus la pauză, a egalat cu un şut din marginea careului (88), surprinzându-l pe portarul Alexandru Buzbuchi, iar apoi a înscris golul victorie (90+4), dintr-un penalty acordat de VAR, pentru un fault comis de Carlo Casap la Adrian Şut.

FC FCSB – Farul Constanţa 3-2 (1-2), Stadion Steaua – Bucureşti
Au marcat:
Marius Ştefănescu (42), Darius Olaru (88, 90+4 – penalty), respectiv Ionuţ Vînă (5), Narek Grigorian (44).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)
Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) – LPF