FC Barcelona a învins-o pe PSG (3-2), în deplasare, în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-2, miercuri seara, în deplasare, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Golurile catalanilor au fost înscrise de brazilianul Raphinha (37, 62) şi de danezul Andreas Christensen (77), în timp ce pentru campioana Franţei au punctat Ousmane Dembele (48) şi Vitinha (51). PSG a început foarte bine jocul şi a avut prima ocazie prin Mbappe (5), care acesta a şutat imprecis.

Portarul oaspeţilor, ter Stegen, s-a remarcat apoi la şuturile lui Kang-in Lee (7) şi Dembele (11), dar echipa blaugrana a echilibrat disputa şi a început să se apropie tot mai periculos de buturile lui Donnarrumma.

Nuno Mendes (21) a respins de pe linia porţii mingea reluată cu capul de Lewandowski, apoi Donnarumma (23) a respins şutul lui Raphinha.

PSG a mai avut o situaţie notabilă, dar Lee nu a reuşit să îl învingă pe ter Stegen (28).

FC Barcelona a intrat în avantaj la pauză, graţie golului marcat de Raphinha (37), care a reluat în plasă mingea respinsă de Donnarumma la centrarea lui Yamal, care a devenit, la 16 ani şi 272 de zile, cel mai tânăr jucător care este titular într-un sfert de finală din Champions League.

Debutul reprizei secunde a fost de coşmar pentru echipa antrenată de Xavi Hernandez, care a încasat două goluri în decurs de patru minute.

PSG a egalat (48) prin Dembele, fostul jucător al catalanilor marcând din unghi, după o minge respinsă greşit de Araujo,

Vitinha a adus formaţia pariziană în avantaj (51), cu un şut la colţul lung, după o combinaţie la care au mai participat Lee şi Fabian Ruiz.

Perioada de graţie a echipei antrenate de Luis Enrique, fost jucător şi antrenor la Barca, a continuat, iar ter Stegen a respins în transversală şutul lui Barcola (55).

Catalanii au trecut cu bine peste momentele dificile şi au izbutit egalarea (62), prin acelaşi Raphinha, care a trimis din voleu de la circa 11 metri, după o pasă de excepţie furnizată de Pedri, abia intrat pe teren.

Ronaldo Araujo l-a blocat in extremis pe Barcola (71), iar Dembele (75) a nimerit bara. În loc să fie 3-2 pentru PSG, scorul a devenit 3-2 pentru oaspeţi, danezul Andreas Christensen marcând la puţine secunde după intrarea pe teren, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Gundogan (77), la care portarul Donnarumma a fost pasiv.

PSG pierduse un singur meci din precedentele opt jucate în Liga Campionilor contra echipelor spaniole (cinci victorii şi două egaluri).

Brazilianul Marquinhos, căpitanul campioanei Franţei, a devenit miercuri seara jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate pentru PSG, 436.

Barca nu va putea conta în retur pe căpitanul Sergi Roberto, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Manşa secundă va avea loc pe 16 aprilie, la Barcelona.

AGERPRES

Articolul precedentNoua Lege a pensiiilor. Ce tip de concedii vor fi considerate perioadă contributivă la pensie
Articolul următorVictorie la limită pentru Atletico Madrid cu Borussia Dortmund (2-1), în sferturile Ligii Campionilor