EURO 2024: Turcia completează tabloul sferturilor, după 2-1 cu Austria

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium.

Echipa antrenată de Vincenzo Montella s-a impus prin dubla fundaşului Merih Demiral (1, 59), golul Austriei fiind semnat de Michael Gregoritsch (66), toate după cornere.

Practic meciul a început de la 1-0 pentru turci, care au înscris după numai 57 de secunde: Arda Guler a executat un corner cu efect, Baumgartner a respins în coechipierul Posch, apoi Pentz a împins mingea, iar Merih Demiral trimis în plasă. A fost cel mai rapid gol din fazele eliminatorii în istoria EURO.

Jocul a continuat cu ocazii bune ale austriecilor, dar Baumgartner (3) a tras din marginea careului, puţin alături, iar apoi a fost blocat la colţul lung de Demiral (6). Lienhart (7) a ratat şi el după un corner.

Şi Merih Demiral (25) a creat pericol după un corner, la poarta cealaltă.

Prima repriză s-a încheiat cu un şut imprecis al lui Baumgartner (45+2).

Partea secundă s-a desfăşurat într-o singură direcţie, spre poarta Turciei, pe o ploaie torenţială.

Arnautovic (51) a fost găsit excelent în careu de Posch, dar a tras în portar. Laimer (53) a pătruns în careu, dar a şutat pe lângă poartă cu stângul. Posch (54) a intrat şi el în careu, însă şutul său a fost blocat de Demiral.

La una din puţinele faze ofensive ale turcilor, Arda Guler a executat un corner (59), iar Demiral s-a înălţat superb dintre Lienhart şi Danso şi a reluat la colţul scurt cu capul.

Austria a reuşit să revină în joc destul de repede, marcând după un corner executat de Sabitzer (66): Posch a reluat la bara a doua, iar Gregoritsch a trimis în plasă din apropiere. Austriacul a semnat golul 100 de la EURO 2024.

Gregoritsch (69) a reluat cu capul, fără emoţii pentru Mert Gunok. Portarul turc a fost testat de Grillitsch (75) cu un şut de la 25 de metri. Posch (84) a centrat în careu, Mert Gunok a ieşit riscant, dar Baumgartner a trimis cu capul pe lângă.

Echipa antrenată de germanul Ralf Rangnick a continuare asalturile la poarta Turciei, dar Barîş (90+4) a scăpat pe contraatac şi a fost aproape de gol, însă şut a fost respins de Pentz.

Austria a avut o ocazie uriaşă de a trimite meciul în prelungiri, dar Mert Gunok (90+4) a salvat golul la lovitura de cap a lui Baumgartner.

Austria a ratat şansa unei reeditări a duelului său din grupă cu Olanda (3-2), astfel că Turcia va juca în sferturi contra echipei Olandei, care a învins România marţi la Munchen cu 3-0.

Austria reuşea în martie să surclaseze echipa Turciei cu scorul de 6-1.

Articolul precedentSoţ şi soţie, urmăriţi internaţional pentru contrabandă cu ţigări şi alcool din Ucraina, aduşi în ţară
Articolul următorUltimele amenajări în Satul Olimpic, care îşi va deschide porţile pe 18 iulie