Atleta Stella Rutto, al 91-lea sportiv care va reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Paris

România are, până acum, 91 de sportivi calificați la Jocurile Olimpice, după reușita atletei de origine keniană Stella Rutto, la 3.000 de metri, obstacole.

Sportiva naturalizată a îndeplinit baremul olimpic la Campionatele Europene de la Roma, dumincă seară, unde a încheiat finala pe locul 4.

Pentru scurt timp, Rutto a figurat pe locul 3 al competiției, după ce franțuzoaica Alice Finot a fost descalificată.

Delegația Franței a contestat cu succes decizia arbitrilor și, în final, sportiva lor a rămas cu medalia de aur. Prin urmare, și Stella Rutto a coborât pe locul 4, în afara podiumului.

Stella Rutto este a 6-a atletă a României pe lista pentru Paris și a 3-a sportivă naturalizată, după maratonistele Delvine Meringor și Joan Melly. Cea din urmă a câștigat argintul la semimaraton, tot în cadrul Campionatelor Europene de la Roma.

Conform Radio România Actualități, delegația tricoloră pentru Jocurile Olimpice, „Team Romania”, cuprinde în acest moment 91 nume din 15 sporturi: