Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret APOLLO revine la Alba Iulia, în perioada 9 – 12 Mai. Cea de-a VI-a ediţie a festivalului are ca temă Focul!

Alba Iulia va fi transformată într-o cetate a artei! Publicul va avea ocazia de a asista la reprezentaţii diverse – teatru clasic, experimental sau absurd.

În câteva locaţii din Cetate, atât în aer liber cât şi în sălile de spectacol ale Casei de Cultură a Studenţilor Alba Iulia vor avea loc spectacolele acestui festival.

În cazul vremii nefavorabile, spectacolele se vor desfăşura în incinta Muzeului Principia.

Spectacolele vor fi oferite gratuit publicului.

Programul festivalului

Joi – 09.05.2019

18.30 – Ceremonie de Deschidere
Invitaţi: Joke Elbers (Amsterdam, NL)
Dan Victor (Bucureşti, RO)
Muzeul Principia

19.30 – DELART (Alba Iulia, Romania)
Soluţia – după Matei Visniec
Regia: Viorel Cioflică
Muzeul Naţional al Unirii

20.30 – SKEPSIS (Alba Iulia, Romania)
Procesul lui Prometeu- după Karel Kapec
Regia: Viorel Cioflică
Muzeul Naţional al Unirii

Vineri – 10.05.2019

17.30 – KHARKIV THEATER (Kharkov, UA)
Kharms – după Daniel Kharms
Regia: Marina Kolushkina/ Olha Zubkova
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

18.50 – IMAGO (Cluj Napoca, RO)
Lecţia – după Eugene Ionesco
Regia: Elena Dimitrache
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

20.00 – TEATRUL XL (Iasi, Romania)
Orchestra Titanic – după Hristo Boytchev
Regia: Vera Nacu
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

Sâmbătă – 11.05.2019

17.00 – THESPIS (Timişoara, RO)
7 vieţi fără tine – Lavinia Oprescu Stoia
Regia: Lavinia Oprescu Stoia; Andreea Duteanu
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

18.00 – MIRAGE (Iaşi, RO)
Simbioză – creaţie originală
Regia: Radu Mihoc
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

19.15 – KATASTROFA (Livorno, IT)
Katastrofa Show – Andrea Fedi
Regia: Andrea Fedi
Poarta a III/a a Cetatii

20.00 – IL LUOGO IN BUIO – (Napoli, IT)
Furia eroică a celui care arde – după Cristian Izzo
Regia: Cristian Izzo
Poarta a IV-a a Cetatii

Duminică – 12.05.2019

12.00 – Mohamed Zakaria Soltan (Cairo, EG)
Pionieri ai teatrului egiptean
Expoziţie personală
Muzeul Naţional al Unirii/ Museikon

13.00 – Apollo – Expoziţie internaţională de afişe, ediţia a III-a.
Muzeul Naţional al Unirii

17.00 – KUBAS (Kaunas, LT)
Strigătul – L.S. Černiauskaitė
Regia: Tomas Erbrėderis
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

18.30 – LA CALAMICLOWN (Girona, ES)
Extemporani – Sonia Esteba & Elisabeth Cauchetiez
Regia: Elisabeth Cauchetiez
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

19.15 – Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P.Haşdeu“ (Cahul, MD)
Cartierul Latin – după P. Chesnot
Regia: Emil Gaju
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare