Volei Alba Blaj a câștigat primul meci din Liga Campionilor

Volei Alba Blaj a câștigat aseară primul meci din actuala ediție a CEV Champions League Volley.

Echipa din ”Mica Romă” s-a impus, scor 3-1 (25-20, 25-15, 13-25, 25-18), pe terenul campioanei Ungariei, Vasas Röplabda Budapesta, după un meci care a durat o oră și 32 de minute.

Campioana României urcă pe locul trei în grupa D și va juca următoarele trei partide din cea mai importantă competiție europeană intercluburi în 2020.

Volei Alba Blaj a controlat autoritar primele două seturi, însă a fost depășită categoric în cel de-al treilea.

Campioana României a început perfect setul patru, însă s-a văzut egalată la 16, dar a gestionat foarte bine finalul și s-a impus fără emoții.

Ioana Baciu, cu 22 puncte realizate, a fost desemnată jucătoarea meciului.

Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč:

Femke Stoltenborg 5p. (2 blocaje) – Sanja Gommans 6p., Nađa Ninković 12p. (5 blocaje), Bianka Buša 9p., Maja Aleksić 11p. (6 blocaje), Ioana Baciu (cpt.) 22p. (1 as) – Silvija Popović (libero).

Au mai jucat:

Kirsten Knip, Aleksandra Cirović, Sanja Gamma.

În celălat meci al Grupei D: Nantes VB – Imoco Conegliano 0-3 (22-25, 18-25, 22-25).

În clasament, pe primul loc se află Imoco Conegliano (8 puncte, 3 victorii), urmată de Nantes VB (6 puncte, 2 victorii), Volei Alba Blaj (3 puncte, 1 victorie) și Vasas Budapesta (un punct, 0 victorii).

În ultimul meci al anului, Volei Alba Blaj va întâlni, duminică, 22 decembrie, de la ora 12:00, U NTT Data Cluj, în sferturile de finală ale Cupei României.

Partida se va disputa în Sala „Timotei Cipariu”, iar intrarea este gratuită.

Articolul precedentVacanța de iarnă 2019-2020. Când se întorc elevii la școală, după Sărbători
Articolul următorVIDEO: Hoți din apartamente prinși de polițiștii din Alba Iulia