„Thriller” la Târgoviște, în liga feminină de volei

Înfruntare incredibilă în prima ligă de volei feminin, la Târgoviște. CSM-ul din localitate și Volei Alba Blaj au oferit un adevărat thriller puținilor spectatori prezenți la meciul din etapa a IX- a primei ligi.

La Sala Sporturilor din Târgoviște, în fața unei aistențe modeste numeric, s-au confruntat două dintre protagonistele primei ligi de volei feminin din România. CSM Târgoviște (locul trei în campionat, 18 puncte) și CSM Volei Alba Blaj (locul I, 24 de puncte, echipă neînvinsă în actuala ediție).

Imagine

Partida a fost unadevărat thriller, cu cele două echipe aflându-se pe rând la conducerea ostilităților, după cum arată și evoluția scorului. După un prim set câștigat de gazde (25-16), destul de ușor, liderul campionatului s-a impus în următoarele două seturi. Când partida părea jucată târgoviștencele au revenit în setul patru și grație prestației excepționale a jucătoarei Yusleyni Herrera (foto) au reușit să egaleze (2-2 la seturi). Și setul decisiv a fost pe muchie de cuțit ambele formații părând că au luat un avans decisiv, la un moment dat.

Imagine

Până la urmă, la capătul unui meci ce a avut accente dramatice pe final (și decisivul a avut nevoie de prelungiri) câștiga de cauză au avut gazdele de la CSM Târgoviște.

Scor final:

CSM Târgoviște- CS Volei Alba Blaj 3-2 (25/16,15/25,23/25,27/17,19-17)

Jucătoarea gazdelor Y. Herrera Alvarez a stabilit un adevărat record cu 31 de puncte marcate, fiind cea mai bună jucătoare a partidei. În ultimul set jucătoarea de la CSM Târgoviște a reușit practic să câștige meciul de una singură, pentru echipa sa.

CSM Volei Alba Blaj înregistrează astfel prima înfrângere în actuala ediție de campionat, în vreme ce gazdele obțin o victorie ce nu le ajută să avanseze în clasament(locul trei înainte etapei).

Articolul precedentRomania înregistrează o scădere de 8% anul acesta în industria mobilei și de 5% în industria de prelucrare primară a lemnului.
Articolul următorAutoturism izbit de un cap de pod, pe DN 15A, la Viile Tecii! Un bărbat a ajuns la spital cu politraumatism cranian destul de sever