Târgovișteanca Sorana Cîrstea reușește prima surpriză la Australian Open

Sorana Cîrstea este prima româncă intrată în competiție la Australian Open, primul turneu de tenis de Mare Slem de anul acesta.  Târgovișteanca a produs și prima surpriză de pe tabloul feminin, reușind să eleimine unul dintre capii de serie.

Imagine

Partida dintre Sorana Cirstea și Barbara Strycova (cap de serie 32, la AO) a durat aproape o oră și 45 de minute și a fost dominată, în marea majoritate a timpului, de sportiva româncă. După 2-2 la în primul set,Sorana a reușit 6 game-uri consecutive,  câstigând setul inaugural și asigurându-și un avantaj și în cel de-al doilea.

Sorana a condus 5-3, dar Strycova a reușit să revină, astfel că s-a ajuns la tiebreak. În prelungirile setului doi Sorana a fost cea care a avut nervii mai tari și a reușit să iși adjudece atât setul cât ș meciul.

Scor final: Sorana Cîrstea-Barbora Strycova, 6-2, 7-6.

Imagine

Foto-Cory Gauff

Adversara Soranei din turul secund a produs la rândul ei o surpriză în runda inaugurală de la AO.

Cory Gauff (16 ani) a învins-o, luni, în primul tur, cu scorul de 7-6 (5), 6-3, pe compatrioata ei Venus Williams, locul 5 WTA. Partida a durat o oră şi 37 de minute.

Cârstea și-a asigurat deja un cec de 88.100 de dolari și 70 de puncte WTA, prin calificarea în turul secund de la Australian Open.

Sportiva din Târgoviște a venit la AO, după ce a fost nevoită să se retragă, în urmă cu o săptamâna de la un alt turneul desfășurat la Antipozi. La Hobart, Sorana reușise să se califice, dupa două victorii, pe tabloul principal al competiției, dara a abandonat înintea primului tur, din cauza unor dureri resimțite la piciorul stâng, imediat după victoria din partida cu Irina Begu, ce i-a adus calificarea pe tabloul principal al competiției.

Articolul precedentDSP Alba : Recomandări pentru populație în contextul apariției gripei aviare în România.
Articolul următorIntervenții ale jandarmilor din Alba. Amenzi pentru apelare nejustificată la 112 și tulburarea liniștii și ordinii publice