În acest weekend este programată prima rundă a returului. Pentru echipele din județul Alba ce activează în seria a 4-a a eșalonului terț s-a încheiat vacanța de trei luni.

Iată programul a primei etape a returului Ligii a 3-a, Seria a 4-a!

LPS Cetate Deva   –   CS Ocna Mureş

CS Naţional Sebiş   –   CS Şoimii Lipova

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii   –   ACS Dumbrăviţa

AFC Unirea 1924   –   CSM Lugoj

CS Millenium Giarmata   –   CS Hunedoara

ACS FC Avrig   –   ACS Industria Galda

CSM Şcolar Reşiţa   –   CS Gloria Lunca-Teuz Cermei

AFC Metalurgistul Cugir 1939   –   CS Crişul Chişineu Criş

Meciurile se vor disputa începând cu ora 15.00.

Biroul Executiv al AJF Alba, în ședința de Luni -14 ianuarie 2019- a dezbătut și aprobat cu unanimitate de voturi, perioada de transferuri și datele de reluare a campionatelor organizate, ținând cont de datele limită impuse de FRF pentru transmiterea echipelor campioane județene.

Baraj pentru promovarea în liga 3:

Tur – 15 iunie 2019 – ora 18:00;

Retur – 22 iunie 2019 – ora 17:30;

Liga a IV-a:

–       10 martie 2019: prima etapă din retur;

–       De Paști se joacă sâmbătă 27 aprilie 2019 (ora 11:00), toate jocurile de Liga 4;

–       Fără etape intermediare;

–       Ultima etapă: 1-2 iunie 2019;

–       Data limită de transmitere a campioanei: 10 iunie 2019;

–       Perioada de transferuri la liga 4 se încheie joi 7 martie 2019, cu 48 de ore înaintea începerii competiției.

Liga a V-a:

–       10 martie 2019: prima etapă din retur;

–       De Paști se joacă sâmbătă 27 aprilie 2019 (după masa), toate jocurile de liga 5;

–       Fără etape intermediare;

–       Ultima etapă: 1-2 iunie 2019;

–       Perioada de transferuri la liga 5 se încheie joi 7 martie 2018, cu 48 de ore înaintea începerii competiției.

Juniori A1:

–       7 martie 2019: prima etapă (etapa 15) – Joi;

–       Data limită de transmitere a campioanei: 3 iunie 2019;

–       Perioada de transferuri se încheie marți 5 martie 2019;

–       Play Off: Se vor disputa încă 4 etape din campionatul regular + 10 etape în play off  (5 tur-5 retur);

–     Play Out: Se vor dispută încă 4 etape din campionatul regular, iar în play out se vor forma două serii geografice (6 echipe), disputându-se doar jocurile din tur (5 etape), câștigătoarele fiecărei serii urmând să primească trofeul: „Locul I – Play Out 1 / 2”.

–      Un jucător junior transferat de o echipă de liga 4, după data limită stabilită la juniori A1 (de exemplu în 6 sau 7 martie), nu va avea drept de joc la jocurile de juniori A1 sau B1.

Juniori B1:

–       Data limită de transmitere a campioanei: 3 iunie 2019;

–       Perioada de transferuri se încheie la aceeași dată cu juniorii A1 (5 martie 2019);

–      Un jucător junior transferat de o echipă de liga 4, după data limită stabilită la juniori A1 (de exemplu în 6 sau 7 martie), nu va avea       drept de joc la jocurile de juniori A1 sau B1.

Juniori C:

–       16 martie 2019, prima etapă din retur (etapa 5);

–       Nu se joacă în 27 aprilie 2019 în sâmbăta Paștelui;

–       Fără etape intermediare;

–       Ultima etapă din campionatul regular: 25 mai 2019;

–       În 1 sau 8 iunie vor avea loc pe teren neutru, jocurile pentru desemnarea campioanei județene și pentru locul 3 (locurile 1 din fiecare serie vor disputa „finala mare”, iar locurile 2 din fiecare serie vor disputa „finala mică”);

–       Perioada de transferuri se încheie joi 14 martie 2019;

Juniori D:

–       9 martie 2019: prima etapă în Play Off;

–       16 martie 2019: prima etapă în Play Out;

–       În sâmbăta Paștelui nu se dispută jocuri la juniori D;

–       Play Off – Vor avea loc trei intermediare: etapa 4 (3 aprilie), etapa 8 (25 aprilie) și etapa 10 (8 mai)

–    8 echipe – 14 etape (7 tur-7 retur): ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei, CS Zlatna, ACS Juniorul Aiud, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, ACF Metalurgistul Cugir 1939, CS Olimpia Aiud, ACS Viitorul Aiud și CSȘ Blaj;

–       Play Out – Fără intermediare; 12 echipe – 2 serii (6-6) – se dispută 10 etape (5 tur – 5 retur);

–       Seria 1 – CSM Unirea Alba Iulia, AS Unirea Juniors Alba Iulia, ACF Metalurgistul 1939 Cugir 2, LPS Sebeș, AFC Unirea 1924 Alba Iulia 2, ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei 2;

–        Seria 2 – CSC Fortuna Lunca Mureșului, CS Ocna Mureș, AS FC Rival Alba Iulia, CS Inter Unirea, ACS Performanța Ighiu 2004, CS Navobi Alba Iulia;

–       Data limită de transmitere a campioanei: 27 mai 2019;

–       Perioada de transferuri se încheie cu 48 de ore înaintea începerii campionatului (play off – 7 martie, play out – 14 martie)

Juniori E:

–       10 martie 2019: prima etapă în Play Off și Play Out;

–       Nu se joacă în 28 aprilie 2019 de Paști;

–       Play Off – 1 etapă intermediară în etapa 8 (23 aprilie);

–       Play Out – fără etape intermediare

–       Ultima etapă: 12 mai 2019 (Play Off) – 2 iunie 2019 (Play Out);

–       Data limită de transmitere a campioanei: 13 mai 2019;

–       Perioada de transferuri se încheie vineri 8 martie 2019.

–       Regulamentul competiției îl puteți citi AICI: http://ajfalba.ro/regulamente/1729-juniori-e

–      Play Off: ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei, ACS Juniorul Aiud, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, CSȘ Blaj, ACS Industria Galda și AS Unirea Juniors Alba Iulia, ultima neîndeplinind condițiile de participare în Play Off, va fi înlocuită de următoarea echipă din seria respectivă: AFC Kinder Alba Iulia. Se vor disputa 10 etape (5 tur – 5 retur);

–      Play Out: CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia, CS Olimpia Aiud și AFC Kinder Alba Iulia (AS Unirea Juniors Alba Iulia). Se vor disputa 12 etape, 2 tur și 2 retur.

Juniori F – U 10:

–       23 martie 2019 – prima etapă din retur (8)

–       Nu se joacă în 27 aprilie 2019 de Paști;

–       1 etapă intermediară în săptămâna Paștelui (24 aprilie)

–        4 mai 2019 – ultima etapă (14);

–       Perioada de transferuri se încheie joi 14 martie 2019.

Juniori G – U 9:

–       10 martie 2019 – prima etapă din retur (etapele 7-8)

–       Se va juca din două în două săptămâni, în funcție de Interliga Națională de Fotbal;

–       Perioada de transferuri se încheie vineri 8 martie 2019.

Interliga Națională:

–       17 martie 2019 – prima etapă din retur (etapa 5)

Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian” U-8:

–       Copii născuți după 01.01.2011;

–       Campionatul va avea loc în perioada 11 mai – 9 iunie 2019, în funcție de numărul echipelor înscrise;

–       Nu există perioadă de transferuri la această competiție.

124 DE MINGI DISTRIBUITE DE AJF ALBA, MEMBRILOR AFILIAȚI!

AJF Alba oferă 2 (două) mingi de antrenament fiecărui membru afiliat, participant în competiții în sezonul 2018-2019. Mingile pot fi ridicate de la sediul AJF Alba, începând de Luni (25 februarie 2019), iar condițiile pentru ca membrii afiliați să intre în posesia acestora, este să NU aibă datorii din anul 2018 și să aibă achitată cotizația anuală

AJF Alba a mai distribuit acum 18 luni un număr de 324 de mingi de joc „Select”, achiziționate în urma finanțării primite de la Federația Română de Fotbal, în baza proiectului: „Dezvoltarea activității fotbalului județean”, cu nr. 432/19.06.2017

Vă aducem la cunoștință că, în conformitate cu prevederile art. 30 din Statutul AJF Alba, Biroul Executiv a hotărât, în sedinta sa din 12 februarie 2019, Convocarea Adunării Generale Ordinare a Asociației Județene de Fotbal Alba pentru ziua de sâmbătă, 16 martie 2019, ora 10:30, la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, sala A9, cu următoarea ordine de zi:

1. Constatarea întrunirii cvorumului

2. Aprobarea ordinii de zi

3. Alocuţiunea preşedintelui AJF Alba

4. Desemnarea scrutatorilor şi a Comisiei de validare a voturilor

5. Desemnarea a 3 persoane pentru întocmirea procesului-verbal oficial

6. Afilierea și dezafilierea unor membri

7. Prezentarea raportului privind activitatea Biroului Executiv şi administraţiei AJF Alba pe perioada parcursă de la ultima Adunare generală

8. Prezentarea bilanţului contabil pe anul 2018, aprobarea prin vot a acestuia şi descărcarea de gestiune a Biroului Executiv

9. Prezentarea sintezei raportului Comisiei de Cenzori pentru anul 2018 şi aprobarea acestuia prin vot

10. Prezentarea şi aprobarea planului anual de activitate şi a bugetului anual de venituri şi cheltuieli pentru anul 2019

11. Alegerea preşedintelui AJF Alba

12. Alegerea vicepreşedinţilor şi a membrilor Biroului Executiv (pe secțiuni)

13. Alegerea Președintelui Comisiei de Cenzori

14. Adoptarea Hotărârii Adunării Generale Ordinare a AJF Alba din 16 martie 2019.