Argint pentru ștafeta combinată de 4X100m liber la Campionatul Mondial de înot juniori

Ştafeta combinată de 4×100 m liber a României, cu David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu în componenţă, a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, la Lima.

Cei patru români au înregistrat timpul total 3:30.29. Pe primul loc s-a clasat Ungaria, cu timpul 3:30.03, iar poziţia a treia a fost ocupată de Italia (3:32.54)..

În proba de 800 m liber, Vlas Stancu a obţinut medalia de bronz, cu timpul 7:56.14. Pe primele două trepte ale podiumului au urcat spaniolul Carlos Garach Benito (7:52.73) şi turcul Batuhan Filiz (7:55.61).

La 100 m liber feminin, Bianca Costea s-a clasat pe lcul patru, cu timpul 56.21. Medalia de aur a fost câştigată de Nikolett Padar din Ungaria (55.11).

La 50 m liber, Patrick Sebastian Dinu nu s-a calificat în finală, clasându-se pe locul 14 în semifinale.

Articolul precedentE oficial – OUG pentru compensarea facturilor la energie și gaze până la 31 august 2023, publicată în Monitorul Oficial – Document
Articolul următorPrețul petrolului a scăzut cu 3% – Motivul este unul surprinzător